Na magistrátu končí další mocní šéfové odborů z Bémovy éry

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na pražském magistrátu skončí vlivní ředitelé odborů Peter Ďurica a Bořek Votava. Na "dobrovolném odchodu" se s nimi domluvil primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Řekl to sám primátor po úterním jednání městské rady.

S ředitelem odboru městského investora Jiřím Tomanem Svoboda ještě jedná. Tito ředitelé byli spojeni s některými kauzami minulého vedení města. Rezignaci už minulý týden podal šéf odboru informatiky Ladislav Kočí. 

Toman a Ďurica - nejmocnější muži pražské radnice?

Zejména o Tomanovi a Ďuricovi se už dříve mluvilo jako o nejmocnějších mužích pražské radnice. Toman šéfoval odboru, který rozhodoval o největších městských zakázkách. Staral se například o výstavbu tunelového komplexu Blanka.

Ďurica spravoval nemovitosti, které patří hlavnímu městu. Kontrolovali tak tok peněz v řádu desítek miliard korun. Votava měl zase na starosti územní plánování. Podle některých kritiků podléhal tlaku developerů a podnikatelů. 

Měli prý přístup ke švýcarskému kontu Janouška

Jméno Tomana i Ďurici bylo v minulosti spojováno se špatnou pověstí pražského magistrátu. Podle médií měli údajně například přístup ke švýcarskému kontu podnikatele Romana Janouška, který je blízkým přítelem bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Švýcarská policie Janouška kvůli jeho kontu vyšetřovala pro podezření z praní špinavých peněz. Toman a Ďurica ale tuto informaci popřeli. 

Nové vedení města chce postupně vypsat výběrová řízení na všechny šéfy odborů magistrátu. Podle Svobody ale někteří svá místa určitě obhájí. V úterý bude podle Svobody vyvěšeno výběrové řízení na ředitele odboru ochrany prostředí, informatiky a školství, mládeže a tělovýchovy. Už v minulých dnech byly vypsány konkurzy na šéfa kanceláře primátora a odboru public relations.

Zdroje: ČTK