Na Liberecku se zvedají vodní toky, Předlánce hlásí třetí stupeň

- Aktuality autor: red

Liberecký kraj opět děsí velká voda. Kvůli vytrvalému dešti již na některých místech platí 2. povodňový stupeň, v osadě Předlánce u Višňové platí dokonce 3. stupeň. V Hrádku nad Nisou se voda již rozlila po několika loukách.

Podle předpovědí by navíc mělo pršet i odpoledne, na některých dalších místech proto bude podle předpovědí zřejmě dosaženo 3. povodňového stupně, informoval  mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Osada Předlánce patří pod obec Višňová. Ta patřila k nejpostiženějším během srpnových záplav. "Průtok je tam veliký, ale zatím se voda nevylila, drží se v korytě. Samozřejmě chystáme různá opatření a zhruba v 15:00 rozhodneme, zda bude nutné lidi z té oblasti evakuovat," řekla starostka Marie Matušková. Evakuace by se prý případně týkala asi 50 lidí.

Třetí stupeň hrozí dalším místům

Druhý stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na řekách Řásnice ve Frýdlantě, Ploučnice ve Stráži pod Ralskem, Jeřice v Mníšku a Nové Vsi , Nise v Hrádku na Nisou a Smědá ve Višňové a v Předláncích, kde se voda také částečně vylévá z břehů. "Dosažení třetího stupně lze podle Českého hydrometeorologického ústavu očekávat také na Řásnici ve Frýdlantu a horním toku Ploučnice ve Stráži pod Ralskem," řekl Langer.

Na několika místech kraje začali hasiči s čerpáním vody ze sklepů a stavěním provizorních hrází z písku. Liberecký kraj se rozhodl aktivovat členy své krajské povodňové komise tak, aby se byla v případě potřeby schopna co nejdříve sejít a přijal i opatření ke členům krajského krizového štábu.

Druhý povodňový stupeň byl v Hrádku vyhlášen v 11:30. Voda se zatím rozlévá pouze do luk, nedostala se do žádného z domů. "Předpokládáme ještě další vzestup hladiny. V hasičárně je prozatím připravena jedna jednotka. Jsou připraveny i pytle s pískem," řekl tajemník krizového štábu Vít Štrupl. Uzavřena musela být lávka pro pěší v Loučné u Koruny, která hrozé zřícením. Podle starosty Martina Půty se Nisa vylila na některých místech hlavně proto, že od srpnové povodně nebylo ještě dostatečně prohloubeno její koryto.

Hasiči jsou v pohotovosti

Ve Stráži pod Ralskem je stupeň pohotovosti na Ploučnici i Ještědce. Voda se zatím nevylila, města však preventivně přistoupilo k některým opatřením. "Máme v pohotovosti jednotku hasičů, začali jsme s pytlováním a varovali jsme samozřejmě lidi, kteří mají v té ohrožené oblasti domy. Mluvila jsem s Povodím Ohře a hladina by měla asi ještě růst," řekla starostka Martina Resslová.

Podle údajů Povodí Labe platí první povodňový stupeň také na Jeřici v Mníšku, a na Jizeře v Liberci a Železném Brodě. Pršet by podle meteorologů mělo i odpoledne. "To pro nás samozřejmě nejsou dobré zprávy, ale zatím nedovedeme odhadnout, jak dalece se může situace vyhrotit," dodal Půta.

Blesková povodeň postihla Liberecký kraj na začátku srpna. Vyžádala si pět lidských životů. Postiženo bylo 81 měst a obcí a voda zasáhla území o rozloze 1800 kilometrů čtverečních, což je více než polovina rozlohy kraje. Velká voda zničila silnice a mosty, na 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Voda vzala také sedm domů, hlavně v Raspenavě a Heřmanicích. Dalších 55 muselo být strženo nebo je demolice čeká. Voda zničila desítky kilometrů silnic, strhla osm důležitých mostů a přerušila dopravu na pěti železničních tratích.

Tagy: září povodně hladina reky Liberecko

Zdroje: ČTK