Na Labi se utrhla loď s pískem, zůstala viset na jezu

- Aktuality autor: red

Až do sobotního odpoledne by měla viset na lovosickém jezu na Labi nákladní loď s pískem, která se ve čtvrtek večer utrhla v nedalekých Píšťanech.

Všechny pokusy o vyproštění byly neúspěšné, a tak musí z Děčína připlout nejsilnější remorkér v Čechách. Řekl to ředitel dolního závodu Povodí Labe Jindřich Zídek. Loď byla pravděpodobně špatně uvázaná. 

"Nechci předjímat policejní vyšetřování, ale zřejmě bylo příčinou špatné uvázání. Slangově řečeno, 'uvázal to jako kozu ke kolíku', a myslel si, že se mu na klidné vodě v uzavřeném rameni nemůže nic stát. Ani hlídka tam nebyla, což je nemyslitelné. No jenže přišla bouřka a pak už to šlo rychle," řekl Zídek. Člun má délku zhruba 35 metrů a nosnost 200 tun. 

Nákladní člun s pískem doplul až do Lovosic, kde uvízl dnem na koruně jezu. Dno se sice neprorazilo, ale veškeré pokusy o vyproštění byly zatím marné. I druhý pokus, kdy se snažilo několik remorkérů, musel být po čase odvolán. "Nelíbilo se mi to, bylo to nebezpečné, tak jsme to raději vzdali," řekl Zídek. 

Teď bude muset přijet na náklady majitele člunu remorkér Beskydy. Jeden z posledních kolesových remorkérů v Česku pochází z roku 1956, má výkon 550 koní a právě kvůli své síle u podobných případů občas asistuje.

Než se ale z děčínského kotviště na místo dostane, chvíli to potrvá. "Mezitím člun zakotvíme a částečně vyprázdníme," dodal Zídek. Vyprošťování by mělo přijít na řadu v sobotu odpoledne.

Zdroje: ČTK