Na Kubě zemřel vězeň držící hladovku, který nebyl amnestován

- Aktuality autor: Jan Pastor

Na Kubě zemřel vězeň, který držel hladovku na protest proti tomu, že nebyl zařazen mezi necelé tři tisícovky trestanců, amnestovaných u příležitosti plánované návštěvy papeže Benedikta XVI. Podle agentury AFP, která se odvolává na kubánskou Komisi pro lidská práva a národní smíření, podlehl vězeň zástavě srdce.

Šestačtyřicetiletý René Cobas, který byl ve výkonu trestu za blíže neupřesněný kriminální čin, se přidal ke skupině dvou desítek hladovkářů protestujících proti tomu, že neobdrželi "úplnou a definitivní amnestii" jako jiných 2991 vězňů.

Podle Komise pro lidská práva a národní smíření se propuštění týká osob odsouzených většinou za přestupky. Komise, která je částečně tolerována kubánskou vládou, odhadla počet vězňů na Kubě na 70.000 až 80.000, amnestie se tak dotýká jen asi čtyř procent z nich.

Kubánský prezident Raúl Castro při vyhlašování amnestie oznámil, že se týká i osob odsouzených za protistátní činnost, včetně 86 cizinců z 25 zemí. Není ale mezi nimi například americký podnikatel Alan Gross, který si na Kubě odpykává trest 15 let vězení kvůli údajnému rozvracení státu.

Tagy: smrt Papež Kuba hladovka amnestie

Zdroje: ČTK