Na Kubě vypukla cholera. Lékaři hlásí stále nové případy

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Okolí kubánské metropole Havany a další dvě provincie země sužuje šířící se cholera. Kubánští lékaři nahlásili mezinárodnímu zdravotnickému dohledu 163 nových případů. Nakazilo se rovněž 12 turistů z Evropy a Latinské Ameriky, informovala agentura AP. 

Na Kubě se cholera po dlouhých letech objevila loni v létě, kdy země hlásila 417 nemocných a tři mrtvé. Letos v lednu onemocnělo v Havaně 51 lidí, které se podařilo vyléčit. 

Nynější případy nakažených lidí se vedle provincie Havana týkají provincií Santiago de Cuba a Camagüey. Úřady vypátraly, že v Havaně se nemoc začala šířit ze dvou středisek zajišťujících distribuci potravin, kde nařídily přísná hygienická opatření. 

Spojené státy v souvislosti s nakažlivou chorobou vydaly minulý týden varování pro turisty mířící na Kubu. 

Zárodky cholery se šíří především potravinami a vodními zdroji znečištěnými lidskými výkaly. Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i k smrti. Při včasném zajištění lékařské péče je cholera celkem snadno léčitelná. 

Na Kubě je tato nemoc poměrně vzácná, epidemie cholery však zasáhla před téměř třemi lety nedaleké Haiti, kde zemřelo několik tisíc lidí. Při záchraně životů tam hráli významnou roli kubánští lékaři. 

Tagy: cholera Havana

Zdroje: ČTK