Na kritizovaném úseku D8 se opět začalo pracovat, stavební povolení už zase platí

- Aktuality autor: Michal Polák

Stavební práce na dokončení dálnice D8 od dnešního dne opět pokračují. Předchozí měsíc bylo staveniště zakonzervované, protože soud vyhověl námitkám ekologů a stavební povolení fakticky zrušil.

Hned vzápětí ho ale krajský úřad znovu posvětil a dnes nabylo právní moci. Stavební firmy rozjely práce hned ráno, řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. O tom, zda by se mohla paradoxní situace znovu opakovat, se nikomu z branže příliš hovořit nechce.

Zakonzervování pětikilometrového staveniště stálo miliony korun. Předcházel tomu poměrně komplikovaný právní spor. Stavební povolení vydal lovosický stavební úřad před Vánoci a následovalo odvolání Společnosti ochránců životního prostředí. V dubnu ho krajský úřad sice zamítl, pak ale soud na základě žaloby ekologů povolení zneplatnil a věc vrátil do stavu před rozhodnutím krajského úřadu. Ten vzápětí své rozhodnutí zopakoval, byť s trochu jinou argumentací.

Nejkritičtější úsek o délce 4,7 kilometru se zatím stavěl jen 2,5 měsíce, od začátku května do poloviny července. "Dnes ráno jsme práce znovu zahájili a už běží naplno. Když bude příznivý průběh podzimu a nebudou další podobné problémy, mohli bychom stihnout vše v původním termínu," řekla Vápeníková. Na jaře odhadovalo ŘSD dobu výstavby na 30 až 32 měsíců, z toho 2,5 měsíce už se stavělo. Bagry a náklaďáky ale po staveništi jezdily už v předchozích dnech a připravovaly se na nový začátek.

Spory se táhnou od 90.let

Současné spory okolo dálnice mají původ hluboko v 90. letech minulého století. Soud zrušil povolení kvůli nedostatečnému řízení EIA. z roku 1995, které podle ekologů dostatečně neposoudilo jiné varianty trasy, které mimo jiné zahrnovaly ekology prosazovanou variantu s dlouhým tunelem pod celým Českým středohořím. "Soud k přezkoumání požadoval předložit od ministerstva životního prostředí 17 let starou dokumentaci. Ta však v plném rozsahu již neexistuje," vysvětlil rozhodnutí krajského úřadu už dříve jeho mluvčí.

Ekologové si výrok soudu vykládali tak, že bude potřeba ekologickou studii EIA zpracovat znovu. Úřady podle nich o celém problému vědí léta a snaží se své chyby maskovat. "Krajský úřad může jediné: územní a stavební rozhodnutí zrušit a věc vrátit na stavební úřad v Lovosicích, který řízení přeruší do předložení nového stanoviska o výběru koridoru dálnice," uvedl před měsícem předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik. Předseda Společnosti ochránců životního prostředí Lubomír Studnička s médii v posledních letech nekomunikuje.

Na stavební povolení se čekalo nezvykle dlouho - práce na úseku dlouhém 12,7 kilometru přes CHKO České středohoří začaly v roce 2007, ale omezily se jen na osmikilometrový úsek, který všechna povolení má. Zbylých 4,7 kilometrů, o jejichž povolení se vedou spory, je ale pro její dostavbu klíčových - jak kvůli stavební náročnosti, tak i kvůli termínovému skluzu. "Teplická" dálnice D8 má spojit Prahu s půlmilionovým Podkrušnohořím a se severní polovinou Německa.

Tagy: kritika D8 práce

Zdroje: ČTK