Na Korejském poloostrově přetrvává napětí. Američané vyslali stíhačky F-22

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Spojené státy vyslaly do Jižní Koreje na společné cvičení obávané stíhací letouny F-22 Raptor. Podle agentury Reuters tím chce Washington zdůraznit odhodlání bránit svého jihokorejského spojence v případě konfliktu se Severní Koreou. Ta v posledních týdnech zintenzívnila vojenské výhrůžky vůči Jihu a jeho partnerům a Soul dnes dal najevo, že podobná varování nepodceňuje.

Stíhačky (ilustrační foto)

Stíhačky (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje po dnešním setkání s bezpečnostními činiteli prohlásila, že výhrůžky Pchjongjangu bere velmi vážně. "Jakákoli provokace proti Jižní Koreji a jejímu národu vyvolá zásadní odezvu v podobě vojenské odvety bez politických ohledů," řekla. 

Ministr obrany Kim Pjong-kwan prohlásil, že v takovém případě by Jižní Korea provedla preventivní útoky na severokorejská jaderná a vojenská zařízení. "Velmi rychle bychom přistoupili k tomu, co se nazývá aktivní odstrašení, abychom neutralizovali jaderné a raketové ohrožení ze severu," řekl. Ministr zahraničí Jong Pjong-Se má o KLDR tento týden jednat se svým americkým protějškem Johnem Kerrym ve Washingtonu. 

Americké stíhačky F-22, které jsou "neviditelné" pro běžné radary, přiletěly na americkou leteckou základnu Osan z Japonska. "(Severní Korea) nedosáhne ničeho vyhrožováním nebo provokacemi, které ji budou jen dále izolovat a které budou podkopávat mezinárodní úsilí o zajištění míru a stability v severovýchodní Asii," uvedlo dnes americké vojenské velitelství v Jižní Koreji. 

USA před třemi dny vyslaly k cvičnému přeletu nad Jižní Koreu dva bombardéry B-2, které jsou rovněž vybaveny technologií stealth znesnadňující zachycení radary a které jsou schopny nést jaderné pumy. Jednalo se prý o "odstrašující misi". 

Cvičení má obranný charakter

USA a Jižní Korea zahájily společná pozemní, námořní a letecká cvičení již 1. března a manévry mají pokračovat až do 30. dubna. Konají se v době zvýšeného napětí v regionu, jež v únoru vyvolala třetí severokorejská jaderná zkouška. 

Soul a Washington pořádají rozsáhlé společné manévry každoročně. Letos se jich účastní asi 10.000 amerických vojáků a 200.000 příslušníků jihokorejské armády. 

Přestože spojenci každoročně opakují, že cvičení má obranný charakter, KLDR je pokaždé odsoudí jako nácvik americké invaze na Sever s cílem svržení komunistického režimu. 

USA mají v Jižní Koreji přes 28.000 vojáků. Významná americká vojenská přítomnost v oblasti se datuje od korejské války z let 1950 až 1953, která skončila pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy.

Tagy: Amerika Severní Korea

Zdroje: ČTK