Na konci listopadu chybělo státu na důchody téměř 30 miliard

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Deficit na důchodovém účtu se i nadále prohlubuje. Na konci listopadu na něm chybělo 29,7 miliardy korun, což je o 3,6 miliardy více než v říjnu. Loni ve stejném období na důchody chybělo 27 miliard.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Výběr nemocenského pojištění převyšoval výdaje na výplaty nemocenské o 0,9 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Zdravotní pojištění v plusu mírní propad účtu SZ

Stav nemocenského pojištění tak částečně mírní propad takzvaného účtu sociálního zabezpečení, ze kterého se kromě penzí platí i nemocenská. Účet byl v minusu zhruba o 28,8 miliardy korun. Loni ve stejnou dobu na tom byl o 0,8 miliardy hůře, chybělo na něm 29,6 miliardy korun.

Celkem se na důchodové a nemocenské pojištění vybralo letos v lednu až listopadu 301,3 miliardy a vydalo asi 330,1 miliardy korun. Příjmy z pojistného na důchodové zabezpečení byly 279,4 miliardy korun. Na důchody se ovšem vydalo 309,2 miliardy. Na nemocenské pojištění úředníci správy sociálního zabezpečení vybrali 21,8 miliardy korun. Lidem, kteří v tu dobu čerpali nemocenskou, odeslali 20,9 miliardy.

Celkové příjmy z důchodového a nemocenského pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti dosáhly 313,5 miliardy korun, což je o 6,1 miliardy více než loni. Oproti roku 2008 však zaostávají o 27,6 miliardy korun.

Tagy: důchody miliardy vyber schodek účet

Zdroje: ČTK