Na jaro zapomeňte, odpoledne nasněží 10 centimetrů sněhu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Dnes odpoledne začne v České republice vytrvale sněžit, místy se mohou tvořit sněhové jazyky i náledí. Výstraha vyhlášená Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) platí od dnešních 16:00 do úterních 07:00 pro východ Čech a celou Moravu. Právě na východě a severovýchodě ČR napadne tři až deset centimetrů sněhu, ve vyšších polohách dokonce až 15 centimetrů. 

Sníh na silnici (ilustrační foto)

Sníh na silnici (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

"Během odpoledne začne od jihu trvale sněžit, v nížinách bude padat i déšť se sněhem," oznámil ústav. Sněžení podle nich zasáhne Pardubický a Královéhradecký kraj, Vysočinu a Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. V těchto krajích napadne až deset, ojediněle i 15 centimetrů sněhu. V ostatních regionech zřejmě vrstva nového sněhu nepřesáhne pět centimetrů. 

Meteorologové varovali také před sněhovými jazyky a náledím, kromě toho může rovněž vát silný vítr. Na Českomoravské vrchovině, jižní Moravě a na horách na severu ČR dosáhne podle ČHMÚ rychlosti až 36 kilometrů za hodinu, místy v nárazech až 72 kilometrů za hodinu. Na hřebenech hor může vát vítr o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. 

Pracovníci ústavu doporučili, aby řidiči sledovali dopravní zpravodajství, jeli velmi opatrně, nezapomněli na zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem a při cestách do hor nasadili na kola i sněhové řetězy. Ostatní lidé, kteří se budou pohybovat po horách by podle ČHMÚ měli sledovat informace Horské služby a dodržovat její pokyny.

Tagy: Česko ČHMÚ sníh radost

Zdroje: ČTK