Na internetu se rozhořela válka map. Krym k Rusku nebo k Ukrajině?

- Aktuality autor: Michal Polák

Připojení Krymu k Rusku způsobilo nevšední problémy pro kartografy po celém světě. Kam patří Krym? Stále k Ukrajině nebo k Rusku? Agentura Bloomberg a National Geographic řadí Krym k ruskému území. Kartografický gigant Rand McNally ponechal poloostrov Ukrajině. Největší zmatek panuje Wikipedie, na které se příslušnost mění v závislosti na jazykové verzi.

Ukrajina nebo Rusko

Ukrajina nebo Rusko,zdroj: Getty Images

Otázkou podle ruských médií zůstává podoba hojně užívaných map společností Google a Microsoft. Jejich moskevští zástupci odmítají na dotazy novinářů odpovídat. Vlnu nadšení zato v Rusku vyvolala informace agentury Bloomberg, že proslulá americká společnost National Geographic se rozhodla postoupit Krym Rusku. 

Kartograf National Geographic Juan José Valdés americké agentuře řekl, že filozofií firmy je "zobrazovat svět de facto", tedy jakým skutečně je, nikoli jak by ho lidé chtěli vidět. "Někteří lidé proto naše mapy nevidí v dobrém světle, protože chtějí chápat svět jinak," řekl Valdés. 

Krym se zatím na elektronických mapách National Geographic objevoval jako ukrajinské území, byť se šrafováním naznačujícím zvláštní status. Podobně americká společnost na mapách vyobrazuje pásmo Gazy nebo západní břeh Jordánu okupovaný Izraelem. 

Na wikipedii nepanuje shoda

Vedení časopisu National Geographic na své úterní schůzi rozhodlo, že po schválení krymsko-ruské smlouvy v ruském parlamentu bude Krym na mapách vyobrazen jako součást Ruska. Jiné americké mapové firmy, zejména kartografický gigant Rand McNally, se budou opírat o oficiální stanovisko ministerstva zahraničí USA a ponechají Krym Ukrajině. 

Velká bitva se očekává na serverech internetové encyklopedie Wikipedia, která editaci a aktualizaci svěřuje uživatelům. Anglická i ruská verze Wikipedie teď ukazuje Krym někdy jako ruské, jindy jako ukrajinské území.

Tagy: Rusko Ukrajina Krym mapy

Zdroje: ČTK