Na Filipíny se žene tajfun Hagupit. Ve strachu prchly miliony lidí

- Aktuality autor: art

Do kostelů a škol se ze strachu před blížícím se tajfunem ukryly miliony Filipínců ze severovýchodních oblastí. Bouře se na Filipíny žene z východu a v plné síle udeří zřejmě v sobotu večer. Půjde nejspíš o vůbec nejhorší tajfun v letošním roce. 

Tajfuny nejsou pro Filipíny nijak výjimečné. Ilustrační snímek

Tajfuny nejsou pro Filipíny nijak výjimečné. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Tajfun výrazně pozmění počasí na půlce filipínských ostrovů. Centrální oblast Filipín, kterou rovněž zasáhne, se přitom ještě nestihla pořádně vzpamatovat z řádění tajfunu Haiyan. Více než rok po katastrofě tam tisíce lidí stále žijí v provizorních obydlích a stanech.

Masivní evakuace, které vyhlásily místní úřady, se týkají zhruba půl milionu rodin, což představuje přibližně 2,5 milionu lidí. Lidé rovněž hekticky skupovali nejdůležitější potraviny. Místní meteorologové ale neočekávají, že Hagupit dosáhne stejné síly jako Haiyan, který připravil o život přes sedm tisíc lidí.

Právě východní provincie Leyete, které loni v listopadu dopadly nejhůře, zasáhne oko bouře jako první. Tajfun se prožene pásem o celkové délce 600 kilometrů a ve větší či menší míře zasáhne do životů 30 až 50 milionů lidí. V současné chvíli přesahuje rychlost větrů, které bouři doprovázejí, 230 kilometrů za hodinu. 

Tagy: Filipíny tajfun Haiyan přírodní úkazy a katastrofy tajfun Hagupit

Zdroje: ČTK