Na dvou jihočeských řekách hladiny překročily stupně povodňové aktivity

- Aktuality autor: Danica Klein

Na Nežárce v měřicí stanici Hamr platí od noci na dnešek druhý stupeň povodňové aktivity, na Lužnici od Pilaře po Bechyni na Táborsku stále nejnižší, tedy první stupeň. Na ostatních jihočeských řekách se drží hladiny v normálu. Řeky se někde vylévají z břehů do niv. 

Řeka (ilustrační foto)

Řeka (ilustrační foto),zdroj: Archiv

"Stav na Nežárce na Hamru, kde je dosažen druhý stupeň povodňové aktivity je způsoben srážkami o víkendu, ne manipulacemi v povodí. V současnosti průtoky na horních částech Lužnice a Nežárky stagnují, na dolní Lužnici je mírný pokles, takže nepředpokládáme další stupně povodňové aktivity, nic dramatického," řekl ČTK Tomáš Beryt z dispečinku Povodí Vltavy. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by se měl navíc změnit charakter počasí, má přijít studená fronta, v pátek a o víkendu by měly klesnout teploty. Od 400 metrů výš má sněžit. 

Hladina Nežárky v Hamru překonala 320 centimetrů, tedy výšku povodňové pohotovosti, v noci na dnešek. Ráno vystoupala k 331 centimetrům. 

Na Lužnici platí první stupeň povodňové aktivity od sobotní noci, v Bechyni se od půlnoci drží na 275 centimetrech, což je o 35 centimetrů nad normálem. V Klenovicích dosahuje Lužnice výšky 236 centimetrů, což je o 46 centimetrů více, než je obvyklé. Ve stanici Pilař hladina od úterý klesá. 

V Jihočeském kraji je od pátku deštivé počasí. I dnes bude podle předpovědi meteorologů zataženo až oblačno, místy slabě pršet. Denní teploty se budou držet mezi třemi až šesti stupni Celsia, na horách kolem dvou.

Tagy: déšť počasí teploty Jižní Čechy povoden řeka pohotovost

Zdroje: ČTK