Na desítkách míst padaly rekordy, v Kopistech bylo 36,5 stupně

- Aktuality autor: red

Na desítkách míst České republiky v pondělí opět padaly teplotní rekordy. V Kopistech na Mostecku bylo 36,5 stupně Celsia, přes 36 stupňů se teplota dostala ještě v Brandýse nad Labem.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Řekl to kolem 17:30 pracovník Českého hydrometeorologického ústavu. Rekordní hodnoty podle něj zaznamenaly stanice na 68 místech. V Praze na Karlově bylo 35,4, což je o 0,9 stupně víc než v dosud rekordním roce 1991. Na Karlově se teploty měří od roku 1921. Klementinský rekord pro 12. července byl dosud 35,1 stupně - a to už z předminulého století. Zda padl, není dosud známo.

Vysoké teploty působí některým lidem zdravotní komplikace, je nutné dbát především na dostatečný přísun tekutin. Záchranné služby se potýkají s náporem pacientů. Například ta pražská má běžně za 24 hodin 350 výjezdů, nyní eviduje nárůst o pětinu.

Množí se kolapsy z horka. Tropické počasí znamená také podstatně vyšší riziko požárů, přibývá požárů trávy a lesních porostů, některá místa střeží požární hlídky. Podle meteorologů se mírně ochladí v úterý, ale jen v Čechách; na Moravě a ve Slezsku bude stále ještě 29 až 33 stupňů. Ve čtvrtek a v pátek by se teploty měly postupně vrátit až k 35 stupňům.

Vedra se zdaleka netýkají jen České republiky, sužují i některé další evropské země a leckde teploty šplhají ke 40 stupňům Celsia. Ve Španělsku si vyžádaly již životy čtyř lidí. V Německu policie vyšetřuje příčiny poruchy klimatizace na několika rychlovlacích ICE, v nichž o víkendu zkolabovaly desítky lidí. Ve Velké Británii si prý vlna horka zřejmě vyžádala za poslední dva týdny několik set obětí na životech. 

Pokud jde o Česko, přes 36 stupňů Celsia bylo podle pracovníka ČHMÚ také v Brandýse nad Labem, kde naměřili 36,2, přičemž rekord z roku 1991 byl 35,7 stupně. Na této měřící stanici sledují teplotu od roku 1924.

Také na mnoha dalších místech přepisovali rekordní záznamy. Například v Plzni-Bolevci se rtuť vyšplhala na 35,8, v Chebu na 35,9 stupně, v Poděbradech bylo 35,3, v Teplicích 35,6, v Neumětělích měli 35,3 stupně. V Českých Budějovicích padl denní teplotní rekord starý 102 let o půl stupně - dosud činil 33 stupňů Celsia.

Zdroje: ČTK