Na Děčínsko míří od České Lípy po Ploučnici další povodňová vlna

- Aktuality autor: red

Jen pomalu se vzpamatovává z přívalu velké vody Děčínsko, kolem 14:00 navíc opět začalo pršet. Na většině míst je voda na ústupu, ale zejména podél říčky Kamenice bude zatopená území vydávat lidem jen pozvolna. Ještě hůře je v údolí Ploučnice, kam míří během odpoledne od České Lípy ještě jedna povodňová vlna. Na sčítání škod je stále brzy, podle policie se ale podařilo zabránit ztrátám na životech.

Rozvodněná Kamenice se začala během noci pozvolna vracet do svého koryta. "Půjde to ale pomalu. Vybřežení na mnoha místech potrvá, louky v okolí jsou zatopené a svahy okolních kopců doslova nacucané," řekl dnes ráno mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Zbylé toky, kde povodně v Ústeckém kraji hrozily, klesají - Bílina i Mandava už opadly a ještě rychleji klesají jejich malé přítoky.

Naopak na dolním toku Ploučnice se voda ještě může rozlévat. "V Benešově je zatím klid, ale dá se očekávat, že tam doputuje další povodňová vlna, Ploučnice u České Lípy je totiž zase na trojce," řekl Svejkovský.

V místech, která jsou už dostupná, začíná pomalu sčítání škod. "Objíždíme celý okres a zjišťujeme situaci. Během dne se budou otvírat uzavřené silnice," řekla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová. Starosta Hřenska Josef Černý ráno odhadnul škody ve městě a na soutěskách nejméně na 20 milionů korun. V Děčíně napáchaly značné škody tři utržené ocelové nádrže, které strhl rozvodněný Jílovský potok a vydal je až na svém ústí do Labe; cestou strhávaly veřejné osvětlení a zaparkovaná auta.

Náměstci hetmanky Ústeckého kraje se dopoledne vypravili do zaplavené Jánské, České Kamenice a Benešova nad Ploučnicí. Hejtmanka Jana Vaňhnová vyrazila v poledne s hasiči do Hřenska. "Na pomoc přijede hlučínská jednotka i armáda. Kraj opět připraví jednorázovou finanční pomoc pro postižené občany," řekla hejtmanka.

Škody jen ve Hřensku, kde voda strhla most a zaplavila soutěsky, odhaduje Vaňhová na desítky, možná na stovky milionů korun. V 17:00 zasedá krajský krizový štáb v Ústí nad Labem, bude jednat o pomoci postiženým obcím. Do regionu by měl dorazil i ministr vnitra Radek John.

Ztrátám na životech se podle Trypesové podařilo zabránit také díky včasnému zásahu hasičů, záchranářů a horské služby. Hasiči evakuovali během soboty celkem 63 lidí. Nejvíce evakuovaných bylo v obci Kytlice (25), ve Hřensku bylo evakuováno 17, v Děčíně 13 a v Chřibské šest lidí.

Některé ohrožené lidi zachraňoval vrtulník horské služby, v Srbské Kamenici pomáhali záchranáři 25 lidem. "Dostali jsme hlášení, že se nad Srbskou Kamenicí protrhla údajně přehradní hráz a dalších deset osob je v ohrožení, tentokrát již přímo ve vodním toku. Okamžitě jsme odstartovali a na místě viděli, že situace je opravdu vážná," popsal záchranu letecký záchranář Horské služby Krušné hory Tomáš Plíva.

České dráhy musely během noci uzavřít provoz na páté trati. Náhradní dopravu podle mluvčí Radky Pistoriusové zajišťují operativně, protože také některé silnice jsou stále pod vodou. Z Děčína do Německa začaly dopoledne po levém břehu Labe opět jezdit vlaky.

Kvůli povodni je neprůjezdná trať mezi Benešovem nad Ploučnicí a Jedlovou, mezi Rumburkem a Šluknovem popadaly na koleje stromy. Po silných deštích se sesunula půda mezi Velkým Březnem a Boleticemi nad Labem na trati z Ústí nad Labem do Děčína a mezi Úpořinami a Chotiměří na trati mezi Lovosicemi a Teplicemi.

Bez proudu na Děčínsku stále zůstávají desítky domácností. V noci museli energetici vypnout proud v části Vrbová v České Kamenici. Elektřina nadále nejde i v dalších částech České Kamenice, Všemilech, Filipově, v části Jánské, Mezné, Srbské Kamenici a Hřensku. Poruchy stále hlásí Varnsdorf a Rumburk.

Problémy začínají být i s dodávkami pitné vody. Podle Ivety Kardiánové ze Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) neteče voda kvůli poškozenému zdroji pitné vody v Horních Habarticích a Chvalově. Do místa míří cisterny s pitnou vodou. SČVK varuje před používáním vody ze studní v zaplavených oblastech.

Tagy: záplavy děčínsko povoden

Zdroje: ČTK