Na Chrudimsku shořela strojírenská hala. Škoda je 50 milionů

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Policie i hasiči zjišťují příčinu požáru ve Skutči na Chrudimsku. Shořela tam strojírenská hala firmy Drahoš. V objektu v době požáru nikdo nebyl a tak nikdo nepřišel k zranění. Škoda na majetku je předběžně odhadnuta na padesát milionů korun. Požár likvidovalo 11 jednotek hasičů.

Hasiči (ilustrační foto)

Hasiči (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

Ve Skutči na Chrudimsku v noci na sobotu shořela strojírenská hala firmy Drahoš. Škoda byla předběžně odhadnuta na 50 milionů korun. Oheň poničil i sousední administrativní budovu. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Příčinu požáru vyšetřují hasiči a policie. Požár objektů, které se nacházejí v areálu skutečského travnatého letiště, likvidovalo 11 jednotek hasičů. Řekla to mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková. Vyhoření haly potvrdil spolumajitel firmy Petr Drahoš.

Podle Drahoše ve firmě pracovalo mezi 30 až 40 lidmi. Nynější situaci a budoucnost podniku nechtěl blíže komentovat. "Shořelo to před šesti hodinami. Právě se z toho vzpamatováváme," řekl dopoledne. Produkci firmy tvoří hlavně zakázková kovovýroba, stavební zámečnictví a výroba ocelových konstrukcí, loni měla firma výkony přes 42 milionů korun.

"Podle majitele se v době požáru neměl v objektu nikdo nacházet. Výroba neběžela," řekla mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie podle ní po ohledání místa požáru jako příčinu ohně vyloučila nedbalostní jednání. Nadále jako příčinu prověřuje technickou závadu nebo úmyslné zapálení. "Vyšetřování dál pokračuje, bližší informace zatím nelze poskytnout," řekla Maturová.

V pátek hořela v Pardubickém kraji také tkalcovna v Těchoníně na Orlickoústecku, kde byla škoda odhadnuta na 62 milionů korun. Oba požáry patří škodou k letos největším v Česku.

K požáru skutečské kovoobráběcí haly o rozměrech přibližně 30 krát deset metrů a výšce osmi metrů hasiči vyrazili v pátek v 22:41. "Hala byla přilepená k administrativní budově. Při příjezdu hasičů na místo byly tři čtvrtiny haly již v plamenech a střecha se propadla," uvedla Horáková.

Uvnitř haly byly autogenní soupravy a tlakové lahve, které začaly hasiče ohrožovat explozemi. "Hasiči postupně ochlazovali tlakové lahve a některé se jim podařilo před explozí z plamenů vytáhnout," uvedla mluvčí. Přestože hasiči začali ochlazovat přilehlou administrativní budovu, plameny na ní poškodily střechu.

Požár haly se hasičům podařilo dostat pod kontrolu po pěti hodinách. Následně dohašovali ohniska na administrativní budově. "Střecha na administrativní budově musela být celá rozebrána," uvedla Horáková. Pro hašení si hasiči zřídili několik čerpacích stanovišť.

Příčiny požáru budou vedle hasičů a policistů zjišťovat i odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdaneč.

Letos zatím nejničivější byl oheň v dubnu při požáru galvanovny v Lanškrouně, kde poškodil nebo zcela zničil majetek asi za 200 milionů korun. Padesátimilionovou škodu podle odhadů hasičů a policistů způsobil únorový požár areálu pekáren na okraji Kladna. A když počátkem března téměř shořela památkově chráněná chata Libušín na Pustevnách, vyčíslili odborníci škodu na 80 milionů korun.

Tagy: Česko požár hasiči hala ČR Chrudimsko

Zdroje: ČTK