Na chicagské burze se můžete pojistit proti počasí v Praze

- Aktuality autor: red

Na chicagské burze se lze pojistit proti počasí v Praze. Americká skupina CME Group, provozovatel Chicagské obchodní burzy, uvedl nový typ derivátového kontraktu na počasí.

Investoři, například energetické společnosti, tak nyní mají možnost zajistit se proti nepředpokládaným výkyvům počasí v pražské metropoli. Napsal to server Týden.cz. 

"CME Group letos přidává Prahu na seznam měst, na jejichž teploty lze vypisovat termínové a opční kontrakty," potvrdil online deníku Jeremy Hughes z londýnské pobočky CME Group. "Skupina tak činí na základě četných žádostí od klientů," doplnil. 

Praha se tak zařazuje po bok dalších deseti evropských měst, na jejichž počasí vypisuje chicagská burza, největší burza pro termínové obchodování na světě, kontrakty. Z regionu střední a východní Evropy je pak vůbec prvním takovým městem. 

První derivátové kontrakty na počasí byly uvedeny v červenci 1996 pro mimoburzovní obchod. Na burze se s těmito kontrakty začalo obchodovat o tři roky později, a to právě na Chicagské obchodní burze. 

Tyto typy finančních produktů využívají vedle energetických společností také farmáři, kteří se mohou zajistit proti chabé sklizni způsobené suchem či mrazem, či dokonce zábavní parky, které se pojišťují proti deštivým víkendům.

Tagy: Praha počasí burza chicago

Zdroje: ČTK