Na Chebsku se dnes opět třásla země, tentokrát silou 3,5 stupně

- Aktuality autor: red

Na Chebsku v noci na dnešek pokračovala série otřesů země, která se tam poprvé projevila minulý týden. Zemětřesení zaznamenané kolem 2:30 dosáhlo síly až 3,5 stupně Richterovy stupnice, v pátek kolem 23:15 to byl otřes o síle 3,2 stupně.

Epicentrum bylo opět nedaleko Nového Kostela, kde se z dosud neaktivního segmentu uvolňuje postupně hodně energie, řekl Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu. Otřesy jsou podle něj součástí zemětřesného roje, který může trvat i týdny.

Zemětřesný roj se na Chebsko vrátil na konci srpna po třech letech. Dosud nejsilnější otřes dosáhl minulý týden síly 3,7 stupně Richterovy stupnice. Současný roj patří podle Horálka zřejmě mezi tři nejsilnější za posledních 100 let.

Intenzita může vzrůst

I dnešní otřesy pocítili lidé v okolí. "Uslyšel jsem velikou ránu a pak silné hučení," popsal jeden z obyvatel Kraslic, které leží od Nového Kostela přes deset kilometrů vzdušnou čarou. Osobně mu dnešní otřes připadal silnější než předchozí srpnové. I když intenzita otřesů může ještě vzrůst, Horálek neočekává, že by způsobily nějaké vážnější škody. "Lidé to vnímají asi tak, jako kdyby bydleli nedaleko od lomu, kde by se provedl odstřel," přirovnal.

Předpokládá, že otřesy při současném roji mohou ještě zesílit, a to až ke čtvrtému stupni. Uvolňovaná energie je podobná nebo i vyšší než před třemi lety. Tehdy nejsilnější otřesy dosáhly síly čtyř stupňů. Zemětřesné roje na Chebsku trvají řádově týdny až měsíce. Jsou charakteristické tím, že se energie uvolňuje postupně a nejsilnější otřesy přicházejí až ve třetině roje nebo i později. Díky tomu, že se energie neuvolní v jednom velkém otřesu najednou, nevznikají vážnější škody. I při nejsilnějších otřesech v minulosti praskly jen zdi starších domů nebo se sesypal komín.

Seismicky aktivní oblast

Chebsko je seismicky aktivní oblastí, kde měřící přístroje zaznamenávají otřesy téměř nepřetržitě. Většinou ale jde o otřesy malé síly, které lidé ani nezaznamenají. Horálek poznamenal, že zemětřesné roje měly dosud zhruba desetiletou periodu. Nyní se opakují častěji - přišly v roce 2000, 2008 a letos. "Připomíná to zvýšenou seismickou aktivitu na přelomu 19. a 20. století, kdy byly na Chebsku zaznamenány zemětřesné roje v letech 1898, 1903 a 1908 a mezi nimi další řada slabších rojů," dodal geolog. V roce 1908 byl zaznamenán maximální otřes o síle pěti stupňů. V Česku je kromě Chebska aktivní seismická oblast ještě na Ostravsku. Tam bylo větší zemětřesení zaznamenáno například v roce 1901.

Tagy: zemětřesení Cheb Chebsko otresy

Zdroje: ČTK