Na Česko se ženou bouřky. Hrozí i krupobití

- Aktuality autor: Danica Klein

Odpoledne a v noci na pátek hrozí na většině ČR silné bouřky s krupobitím, nejsilnější bouřky budou ve středních a západních Čechách. Meteorologové zároveň varovali před tropickými vedry, v Čechách rtuť vystoupá až na 38 stupňů Celsia. 

Déšť (ilustrační foto)

Déšť (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

"V teplém vzduchu se budou dnes v odpoledních a večerních hodinách vytvářet silnější bouřky, doprovázené krupobitím, přívalovými srážkami (úhrny kolem 40 milimetrů) a nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky zasáhnou celé Čechy a severní polovinu Moravy, nejsilnější budou ale v Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji. 

Dnes odpoledne také bude vrcholit čtyřdenní vlna veder, teploty překročí 31 stupňů, v Čechách 34 stupňů. Ojediněle může rtuť vystoupat až ke 38 stupňům Celsia, tak jako v předchozích dnech zřejmě budou padat teplotní rekordy. 

Odborníci doporučují omezit pobyt venku, chránit se před sluncem brýlemi a pokrývkou hlavy a dostatečně pít. Bouřky zároveň mohou rozvodnit malé toky nebo vytopit sklepy.

Tagy: počasí bouřky ČHMÚ meteorologové krupobití

Zdroje: ČTK