Na analýzy DNA z vybuchlého domu ve Frenštátě se bude čekat do pondělí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Výsledky analýzy DNA neidentifikovaných ostatků nalezených v domě ve Frenštátě pod Radhoštěm budou nejdříve v pondělí. Dnes to řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Obětí je tak oficiálně stále pět. Případnou šestou musejí potvrdit právě rozbory genetického materiálu. V nemocnici v Ostravě zůstávají tři dospělí, dnes z ní odešlo poslední z dětí zraněných při výbuchu domu. 

Vybuchlý dům ve Frenštátě.

Vybuchlý dům ve Frenštátě.,zdroj: pozary.cz

"Na analýzách pracují kriminalističtí technici. Do konce tohoto týdne se ale nedá očekávat žádný posun," uvedla mluvčí s tím, že nejdříve v pondělí bude schopna sdělit další informace. 

Práce techniků je nyní klíčová pro určení počtu obětí frenštátské tragédie. S velkou pravděpodobností soudní znalci ve čtvrtek podle dostupných informací identifikovali již pátou oběť. Jeden člověk žijící v domě je ale stále pohřešovaný. Je proto možné, že hasiči v troskách nenašli ostatky pěti lidí, ale šesti. Kvůli těmto nejasnostem si soudní znalci vyžádali analýzu DNA. 

Exploze a následný požár domu si vyžádal zranění dalších 11 lidí. Mezi nimi byly tři děti, přičemž poslední z nich už opustilo nemocnici. Fakultní nemocnice v Ostravě ho podle mluvčího Tomáše Oborného propustila po dohodě s rodinou a zvážení aktuálního zdravotního stavu do domácího ošetřování. V nemocnici tak zůstávají tři dospělí. 

Podezřelý Blažek si často stěžoval

"U zbylých tří pacientů se zdravotní stav, bohužel, nezměnil a stále zůstávají na jednotce intenzivní péče," uvedl Oborný. V kritickém stavu jsou stále žena a muž, žena s popáleninami na 90 a muž na více než 50 procentech těla. 

Policisté nyní čekají i na výsledky expertíz související s příčinou výbuchu a následného požáru. "Hotovy budou do několika týdnů," řekla mluvčí. Šéf moravskoslezských hasičů ale už ve čtvrtek řekl, že v domě explodoval nahromaděný plyn. Unikal z hlavního rozvodu ve sklepě. 

Policie se nyní prioritně zabývá verzí, že jej záměrně pustil a pak i zapálil problémový nájemník přízemního bytu Antonín Blažek. Sedmapadesátiletý vězeňský dozorce byl častým stěžovatelem a naopak i na něj si lidí z okolí často stěžovali. Kvůli dluhům o byt, který vlastnil s manželkou, přišel v exekuci. V neděli měl poslední termín k vystěhování. Dům pravděpodobně vyhodil do povětří v noci na neděli okolo 04:00.

Tagy: Výbuch plynu Frenštát

Zdroje: ČTK