Na afghánský parlament zaútočili ozbrojenci Talibanu

- Aktuality autor: pal

Při pondělním útoku na afghánský parlament zahynulo sedm bojovníků Talibanu. V době, kdy se před budovou odpálil sebevražedný atentátník, poslanci právě jmenovali nového ministra obrany. Kromě ozbrojenců zemřelo i 18 civilistů. 

Po útoku na afghánský parlament likvidovali hasiči vzniklé škody

Po útoku na afghánský parlament likvidovali hasiči vzniklé škody,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí ministerstva vnitra Sádik Sádikkí uvedl, že nejdřív před vchodem do parlamentu aktivoval nálož ve svém automobilu sebevražedný útočník, pak se do objektu pokusili vtrhnout další ozbrojenci, ale bezpečnostní složky je zatlačily zpátky.

Šest islamistů se nakonec ukrylo v blízké rozestavěné budově a přestřelka pokračovala. Zhruba dvě hodiny po zahájení útoku mluvčí kábulské policie Abadulláh Karímí oznámil, že všech šest příslušníků Talibanu bylo zabito.

Taliban se k útoku přihlásil v prohlášení svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida na Twitteru. Zákonodárci měli na dnešním zasedání potvrdit jmenování Masúma Stanikzaího do funkce ministra obrany po devíti měsících, kdy byla tato pozice neobsazená. Exploze se ozvala brzy poté, co Stanekzáí do parlamentu dorazil.

Islamisté nedávno zahájili svou jarní ofenzivu, která každoročně přichází po období relativního klidu, když roztaje sníh a horské průsmyky se opět zprůchodní. Z několika afghánských provincií byly v uplynulých týdnech hlášeny prudké boje a sám Kábul byl svědkem série útoků.

Afghánská armáda má problémy zastavit Taliban poté, co zahraniční bojové jednotky ukončily loni oficiálně v Afghánistánu svou bojovou misi. Během posledních dvou dnů Talibán dobyl dva okresy v provincii Kunduz na severu země, který doposud zůstával převážně mimo dosah hnutí.

Tagy: Afghánistán zahraničí Taliban teroristický útok terorismus a násilí

Zdroje: ČTK