Na 70 nelegálů zadržela policie v Česku za víkend

- Aktuality autor: art

Od pátku do neděle zadržela cizinecká policie 69 nelegálních migranů, především Syřany, Iráčany a Afghánce. Od zpřísnění kontrol za poslední necelé dva týdny dopadli policisté celkem 173 nelegálů, jak v pondělí upřesnila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Ze zemí, kterými zmítají ozbrojené konflikty, přitom utekly miliony lidí. Do Evropy míří jen zlomek z nich. 

V poslední době do Evropy míří uprchlíci z Blízkého východu a Afriky, před několika lety to byli zase lidé z Asie. Na snímku cizinecká policie s uprchlíky v roce 2006

V poslední době do Evropy míří uprchlíci z Blízkého východu a Afriky, před několika lety to byli zase lidé z Asie. Na snímku cizinecká policie s uprchlíky v roce 2006,zdroj: Profimedia.cz

Většinu nelegálních migrantů policisté podle Rendlové odhalili při vlakových kontrolách v Břeclavi, Ústí nad Labem nebo Praze. Část zachycených lidí byla také v autobusových linkách, které směřovaly z Vídně do Berlína.

Počet odhalených migrantů zatím má podle Rendlové stále stoupající tendenci. Zesílené kontroly začaly 17. června. Za celý červen bylo podle agenturních informací zadrženo v Česku nejméně 285 nelegálních migrantů.

Pokud by se počet zachycených migrantů nadále zvyšoval, tak by byl spuštěn druhý stupeň kontroly a policejní síly by se přesunuly na hlavní migrační trasy.

Politici mají za to, že by se to mohlo stát, pokud se zhorší situace v Řecku. Třetí stupeň by pak znamenal nasazení armády. Tak dramatickou migrační vlnu ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nečeká.

Cizinecká policie za prvních pět měsíců letošního roku v Česku odhalila 2418 nelegálně pobývajících cizinců, což je meziroční nárůst o 712. Zaznamenala nárůst přílivu občanů Kosova, Sýrie či Afghánistánu, které zachytila při pokusech o nelegální přechod země do Německa.

Loni do konce května zadržela z těchto zemí 60 lidí, letos 448.

Tagy: Česko domácí migrace cizinecká policie uprchlická krize

Zdroje: ČTK