Na 4000 odborářů pochodovalo Prahou. Chtěli svrhnout vládu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

AKTUALIZOVÁNO. Odboráři do prázdnin plánovanou stávku na protest proti vládě a jejím reformám nevyhlásí, dnes jich ale pochodovalo centrem hlavního města na 4000. Začátek protestního pochodu naplánovali na poledne, kdy skončil sněm Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Odbory a aktivisté z platformy Stop vládě se na zasedání dohodli na blokádě pěti ministerstev od 29. května do 7. června. Novinářům to po jednání sněmu řekl šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil. Nevyloučil, že by se celostátní stávka mohla uskutečnit v září nebo v říjnu.

Krátce po poledni pak vyrazilo několik set odborářů na protestní pochod k sídlu kabinetu. U Strakovy akademie, kde uspořádali zhruba hodinovou demonstraci, jejich počet policie odhadla na 4000. Průvod cestou na několik desítek minut zastavil provoz na magistrále, odboráři během pochodu provolávali hesla "Demisi vlády" nebo "Konec reforem". Zvali veřejnost na blokády ministerstev.

Sérii blokád zahájí odboráři a aktivisté z platformy Stop vládě happeningem před ministerstvy školství a kultury 29. května od 8:00 do 16:00. Zapojí se do něj studenti, učitelé i herci. Další akce bude u ministerstva zdravotnictví 4. června. Termín, kdy se sejdou kritici vládních reforem u ministerstva práce a sociálních věcí, zatím nepadl.

Poslední protest se uskuteční 7. června u ministerstva financí od 15:00. Předcházet mu bude pochod od stanice metra Malostranská ve 14:30.

Čtěte také: Odbory chystají další akce proti vládě, ve hře jsou stávky v dopravě

"My jsme nikdy netvrdili, že bude generální stávka. Z našich úst to nikdy nevzešlo. My jsme pouze říkali, že bychom si ji přáli, ale ne, že bude," řekl Zavadil. Podle něj jsou sice lidé v podnicích "naštvaní a mají strach a obavy", ale atmosféra na celostátní stávku zatím není.

Podle předáka nejsilnějšího odborového svazu Kovo Josefa Středuly ale odbory dál považují vládu "v tomto složení za velice těžko akceptovatelnou". Dnešní jednání sněmu bylo podle odborářů bouřlivé. Na tom, zda se má či nemá "celostátní stávkový protest" konat do konce června, se nemohli shodnout.

Odbory. ZDROJ: Mediafax

Odbory se chtějí nyní podle předáků soustředit na jednání o podobě státního rozpočtu na příští rok. Obávají se dalších škrtů. Vedení odborů předložilo vládě před deseti dny na předsednictvu tripartity své požadavky. Chtějí hlavně odklad důchodové reformy. Jejich splněním podmiňují předáci svou účast na dalších jednáních se zástupci kabinetu a zaměstnavatelů. Na odpověď premiéra počkají do 4. června. "Pokud bude výsledek pozitivní, tak jsme připraveni dále pokročit v jednání," dodal Středula.

Vedle blokád ministerstev čekají Prahu i další protesty. Ve středu 30. května se v Praze na Palachově náměstí uskuteční demonstrace důchodců proti chystanému omezení růstu penzí. Akci pořádá rada seniorů spolu s radou postižených.

Tagy: stávka prázdniny odborari svaz

Zdroje: ČTK