Mzdy kvalifikovaných pracovníků rostly, hlad je i po absolventech

- Aktuality autor: šar

Mzdy kvalifikovaných pracovníků loni rostly v průměru o 15 procent. Rok 2017 přinesl na český pracovní trh tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Vyplývá to z výsledků studie, kterou dnes zveřejnila mezinárodní personálně-poradenská společnosti Hays na tiskové konferenci. Data získala analýzou mzdového ohodnocení 6 tisíc pracovních nabídek a 21 tisíc uchazečů.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

"Podobně jako v loňském roce jsou žádaní absolventi. Snadněji se uplatní i ti bez zkušeností, pokud však mohou nabídnout relevantní praxi při studiu, mají finanční nabídku vyšší v průměru o 15 až 20 procent proti kolegům bez praxe. Po delší době také přibylo příležitostí pro zkušené uchazeče a manažery. I zde rostly mzdy, což v předchozích letech nebylo obvyklé," uvedl ředitel Hays Ladislav Kučera.

Výborný stav české ekonomiky, minimální nezaměstnanost, která je podle údajů z prosince 2017 nejnižší v Evropě, a rekordní počet volných pracovních míst způsobil loni poměrně prudký růst mezd specialistů napříč obory. Čeští zaměstnanci jsou podle Kučery více nakloněni změně zaměstnavatele, firmy se tak potýkají nejen s problémem, jak obsadit nová pracovní místa, ale i jak klíčové zaměstnance udržet.

Další ekonomický růst a prosperitu firem může podle Kučery zbrzdit kritický nedostatek zaměstnanců, se kterým se potýkají firmy prakticky ve všech oborech.

Lidí s potřebnou kvalifikací je na místním trhu nedostatek, proto se firmy stále častěji obracejí do zahraničí. Zdlouhavá související administrativa a nepružnost systému však rychlost těchto náborů nepříznivě ovlivňuje.

Řada pracovních míst zůstává neobsazených i proto, že firmy čekají na ideálního zaměstnance. "Při nezaměstnanost pod tři procenta a více než 200 tisíc otevřených pracovních míst v zemi je zřejmé, že na ve všech směrech vyhovujícího uchazeče, který je navíc na pracovním trhu volný, narazíme jen velmi těžko," dodal Kučera.

Průměrná mzda v Česku se v loňském třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen stoupla o 4,2 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 7,1 procenta na 25 181 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.

Tagy: Česko domácí mzdy a důchody daně a finance práce a odbory

Zdroje: ČTK