Mynář konečně zveřejnil majetkové přiznání. Už visí na webu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 6. 2015 11:41) - Aktuality autor: art

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář v úterý předal ve Sněmovně své majetkové přiznání do rukou poslankyně TOP 09 a Starostů Věry Kovářové, která ho zveřejnila na internetu

Kvůli Mynářovi byl Hrad už delší dobou terčem kritiky

Kvůli Mynářovi byl Hrad už delší dobou terčem kritiky,zdroj: Profimedia.cz

Předání majetkového přiznání bylo reakcí na kritiku, která se z klubu TOP 09 a Starostů včetně Kovářové snesla v pátek na prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s jeho podporou vládního návrhu zákona o prokazování původu majetku.

Frakce to označila za pokrytectví, když kancléř dosud majetkové přiznání nepředložil. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček následně sdělil, ze Mynář poskytne Kovářové majetkové přiznání dnes.

"Doufám, že tím zamezíme dalším populistickým útokům na pana prezidenta, které z vašich úst vycházejí," řekl Kovářové při předání dokumentu Mynář. Nechtěl si na oplátku vzít přiznání Kovářové. "I bez toho můžete s mým majetkovým přiznáním naložit, jak chcete," dodal kancléř.

Zákon o střetu zájmů není ohledně majetkových přiznání vedoucího kanceláře prezidenta republiky příliš jasný. Mynář před novináři zopakoval, že jej vyplnil, zákonnou povinnost splnil a dokument uložil na hradním legislativním odboru.

"Zákon nám neříká evidenční místo, kam kancelář prezidenta republiky má majetkové přiznání dát," uvedl. Kovářová podotkla, že se bude snažit Mynářovu výzvu ohledně zpřesnění zákona naplnit.

Poslankyně následně Mynářovo i své přiznání vyvěsila na svém webu. Mynář v majetkovém přiznání za rok 2013 mimo jiné uvedl, že měl podíl ve čtyřech firmách, v jedné z nich do 13. srpna, a žádné dluhy. V jedné ze společností byl do 12. září jednatelem.

Kovářová patří k dlouhodobým kritikům Mynáře kvůli tomu, že odmítal zveřejnit nejen svůj majetek, ale i plat. Plat kancléř zveřejnil v dubnu. Dosud nemá bezpečnostní prověrku. "Prověrka je zcela v kompetenci Národního bezpečnostního úřadu. Nemám žádné další informace a věřím, že oni postupují podle zákona," řekl Mynář.

Tagy: Česko domácí český prezident česká politika

Zdroje: ČTK