Může za smrt ambasadora manipulace s trezorem?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 1. 2014 18:02) - Aktuality autor: Danica Klein

K výbuchu, při kterém dnes v Praze - Suchdole zemřel palestinský velvyslanec, došlo podle dosavadního vývoje vyšetřování při neodborné manipulaci s trezorem v obývacím pokoji. Řekla to novinářům na místě mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Nešlo podle ní o teroristický čin. To řekl v České televizi i policejní prezident Martin Červíček. 

Dům palestinského velvyslance

Dům palestinského velvyslance,zdroj: Reuters

Na trezoru mohl vybuchnout zabezpečovací systém, který byl jeho součástí. Trezor byl ale při výbuchu silně poškozen, policie proto pokračuje ve vyšetřování. 

Vedoucí chirurg z Ústřední vojenské nemocnice Daniel Langer řekl ČT, že velvyslanec utrpěl zranění hrudníku, břicha a hlavy, která byla neslučitelná se životem. 

Policie podle Zoulové i nadále pracuje s několika verzemi. Mluvčí dodala, že manželka i syn velvyslance jsou v pořádku. Žena byla po výbuchu kvůli šoku převezena do motolské nemocnice, byla z ní ale již propuštěna. 

Podle Červíčka pyrotechnici ještě prohlížejí všechny prostory, kterých se to týká. "Já můžu říct v současné době, že neexistuje jediná indicie, která by nasvědčovala tomu, že došlo k teroristickému útoku nebo k jinému způsobu útoku na osoby, které se pohybovaly v těch prostorách," prohlásil Červíček v ČT kolem 16:00. Podotkl však, že šetření je na počátku a bude nutné čekat mimo jiné na vyjádření znalce. 

Červíček předpokládá, že policie ještě v podvečer poskytne další závěry ze šetření. Také ochranná služba podle něj přijme určitá interní opatření, aby zajistila všechna ostatní střežená místa do doby, než se podaří vyloučit maximum rizik. "Útvary, které spolupracují v boji proti terorismu a podobně, si teď v současné době ověřují některé informace," řekl. Ochranná služba a další policejní útvary, které zajišťují bezpečnost ambasád, podle něj například budou prohlížet některá místa. Jde podle něj o preventivní opatření. 

Rezidence i úřad velvyslanectví

Lidem v okolí byla doporučena evakuace, prý kvůli vyšetřování. Magistrát proto poslal na místo evakuační autobusy, řekl primátor hlavního města Tomáš Hudeček (TOP 09). Tamní obyvatelé už začali opouštět svá obydlí, zjistil na místě zpravodaj. Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová zdůraznila, že další výbuch nehrozí. 

Byt velvyslance je v novostavbě, která prý ještě nebyla zkolaudována. Poslední tři až čtyři dny probíhalo stěhování z bývalé rezidence, uvedl v ČT mluvčí palestinské ambasády Nabil el Fahel. Velvyslancova rodina podle něj v novém bytě strávila dvě noci. Na pozemku v Suchdole má Palestina dva nové objekty, jeden bude sloužit jako rezidence a druhý jako úřad velvyslanectví. Podle zpravodaje výbuch dům zvenčí nijak nepoznamenal.

Tagy: palestinský velvyslanec výbuch trezoru zabezpečovací systém

Zdroje: ČTK