Muž zemřel v autě kvůli zaváté silnici

- Aktuality autor: red

Počasí ve středu ráno zavinilo smrt muže na Opavsku. Zkolaboval v autě, které uvízlo ve sněhové závěji. Záchranáři se k němu dostávali hodinu. Na místo se neúspěšně pokoušely dojet tři sanitky.

Cestu jim totiž zahradily závěje. Pacient nakonec zemřel. Řekl to mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. 

Muž i s autem skončil ve sněhové závěji na silnici mezi obcemi Hlavnice a Bratříkovice na Opavsku okolo 06:30. Podle svědků, kteří jej našli, byl už tehdy v bezvědomí. "Na místo ihned vyjela lékařská posádka v osobním autě a sanitka rychlé zdravotnické pomoci," řekl Humpl. 

Za obcí Litultovice na odbočce směrem k Hlavnici ale jejich cesta skončila. "Silnice byla zavátá sněhem a prakticky nesjízdná. Záchranářům nepomohlo ani vozidlo SUV Nissan, které vezlo lékařku. Na silnici před nimi totiž již uvízlo několik automobilů, které cestu zcela uzavřely," popsal mluvčí situaci s tím, že nepomohl ani přivolaný traktor. Vozy se proto podle něj vrátily a pokoušely se marně najít jinou cestu. 

"Operační středisko mezitím vyslalo na pomoc další posádku s lékařem. Té se s vozidlem VW Transporter, které má pohon na všechna čtyři kola, podařilo k pacientovi dojet. Museli však nakonec použít delší příjezdovou trasu přes obec Velké Heraltice," dodal Humpl. Celkem tak záchranářům trvalo přes hodinu, než se k pacientovo dostali. 

Muž byl v té době stále v autě, které částečně zapadlo do zavátého příkopu. Na místě bylo několik lidí, kteří se mu pokoušeli poskytnout první pomoc. Z vozu se jim ale muže nepodařilo vytáhnout. "Pod vedením operátorky záchranné služby začali pacienta, u něhož došlo k selhání základních životních funkcí, resuscitovat na sklopeném sedadle přímo v automobilu," řekl záchranář. 

Ještě před příjezdem terénní sanitky pacient zemřel. Zasahující lékař na těle zemřelého nenašel stopy zranění. Příčinu smrti určí až nařízená pitva. Podle Humpla by mohlo jít o srdeční selhání.

Zdroje: ČTK