Muž z Jeseníku byl 20 let nezvěstný. Nyní ho policie vypátrala

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 5. 2013 15:49) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Policisté našli muže z Jeseníku, který byl téměř 20 let nezvěstný. Už před několika lety byl prohlášen za mrtvého. Muž se podle policistů skrýval pod skrytou identitou na Vsetínsku. Chtěl se zřejmě vyhnout vězení, kam jej soud v roce 1994 poslal za majetkovou trestnou činnost. Svou identitu chtěl získat zpět až nyní, zřejmě v souvislosti s amnestií, řekla jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Případem se již zabývá jesenický soud. 

Pátrání policie (ilustrační foto)

Pátrání policie (ilustrační foto),zdroj: Isifa.com

"Třiačtyřicetiletý muž z Jeseníku byl naposledy viděn na konci roku 1994, kdy mu bylo téměř 25 let. V ten den odešel od jednání soudu, který ho odsoudil k nepodmíněnému trestu odnětí svobody za majetkovou trestnou činnost. Pár týdnu nato bylo po muži vyhlášeno pátrání," uvedla policejní mluvčí. V roce 1997 byl pohřešovaný muž bez přítomnosti rozveden a o 13 let později prohlášen za mrtvého. 

Muž na sebe upozornil až letos v lednu, zřejmě v souvislostí s amnestií. Na úřadu ve Frýdku-Místku oznámil ztrátu občanského průkazu. Když zjistil, že mu doklad nebude automaticky vydán, odešel. Druhý den se obrátil na jesenickou radnici a uvedl, že chce nový doklad totožnosti a že byl prohlášen za mrtvého. 

Informace se tak dostala k policistům, kteří po něm začali pátrat. "Třiačtyřicetiletého muže se jim podařilo vypátrat na Opavsku. Policisté jej ztotožnili a opravdu zjistili, že se jedná o muže, který v roce 1994 zmizel ze světa. Celých 18 let neopustil Českou republiku. Žil v malé vesničce na Vsetínsku. Nikde oficiálně nepracoval. Přivydělával si pouze občasnými brigádami," doplnila jesenická mluvčí. Muž před pěti lety začal vystupovat pod cizí identitou svého známého. 

O osudu pohřešovaného muže nyní rozhodne soud, který se jeho případem již zabývá. "Těch případů je velice málo, za svou praxi je to můj první. My budeme nyní rozhodovat o tom, zda své rozhodnutí zrušíme, či ne," řekla dnes předsedkyně jesenického soudu Miroslava Vyhlídalová. Muž se už k soudu jednou dostavil, soud vyslechl i jeho nejbližší příbuzné. Jednání bylo odročeno kvůli expertízám DNA, které měly potvrdit, zda jde skutečně o něj. Soud jejich výsledky už obdržel, rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších týdnech. 

Podle policistů zatím není jisté, zda bude muset trest, který si měl odpykat, ještě vykonat. Policisté nevědí, kolik let měl muž ve vězení strávit. Jeho spis byl již skartován. Podle nich však muž od té doby zřejmě žádnou jinou trestnou činnost nepáchal. 

Podobný případ řešil před třemi lety šumperský soud. Ten v roce 2000 prohlásil za mrtvého muže, který byl pohřešován od července roku 1994. Muž se na soud obrátil v červenci 2009 a domáhal se zrušení tohoto rozhodnutí. Soudu řekl, že stále žije, pouze se zdržoval v zahraničí. I tam se jeho identita prokazovala pomocí DNA. Soud podle usnesení, které má k dispozici, svůj původní rozsudek v dubnu 2010 zrušil.

Tagy: Jeseník policejní pátrání hledaný muž

Zdroje: ČTK