Muž z Brna, který bojoval na Ukrajině, zahynul

- Aktuality autor: Michal Polák

Úmrtí Čecha Ivo Stejskala z Brna v bojích na Ukrajině potvrdila sestra zemřelého Monika. Společně se Stejskalem bojoval v řadách proruských separatistů také Vojtěch Hlinka z Žatce. Podle Stejskalová je Hlinka také po smrti. České úřady ale zatím smrt ani jednoho z Čechů nepotvrdily.

Proruský ozbrojenec

Proruský ozbrojenec,zdroj: Profimedia.cz

Monika Stejskalová sdílela na sociální síti Facebook příspěvek, ve kterém se píše, že Ivo Stejskal zemřel spolu s Hlinskou na Ukrajině 12. srpna. "Nechci dodávat žádné informace. Je mrtvý," řekla Stejskalova sestra ČT.

Mluvčí ministerstva zahraničí David Frous ale televizi řekl, že Česko nemá od ukrajinských úřadů žádné informace o úmrtí českých občanů. Aktivity soukromých osob podle něj stát nesleduje. Výjimkou by bylo, kdyby například rodiny zmíněných Čechů požádaly stát o pomoc, ale Frous nemá informace, že by se tak stalo. 

Brňan Stejskal odjel podle televize bojovat na Ukrajinu už v červnu. V Česku předtím působil jako učitel tělocviku a občanské výchovy na základní škole v Brně-Líšni. Čtyřicetiletý muž údajně dlužil za nájem, a město na něj proto krátce před Stejskalovým odjezdem na Ukrajinu podalo žalobu a chtělo ho vystěhovat, uvedla ČT. 

Kromě Stejskala a Hlinky bojují za separatisty zřejmě i další Češi. Třeba devětatřicetiletý Oldřich Grund, po kterém pátrá česká policie, píše na Facebooku v příspěvku ze začátku srpna, že se stal hrdinou Novoruska. Tímto výrazem označují separatisté ruskojazyčné oblasti Ukrajiny. Grund se chlubí, že obdržel kříž za statečnost a dýku s věnováním od "plukovníka Strelkova". Pod jménem Igor Strelkov vystupuje ruský důstojník, který byl do poloviny srpna hlavním velitelem východoukrajinských proruských povstalců. 

Tagy: smrt Ukrajina Čech Ministerstvo zahraničí krize na Ukrajině

Zdroje: ČTK