Muž uškrtil a okradl prostitutku. Soud ho odměnil odnětím svobody na 13 let

- Aktuality autor: Michal Polák

Za vraždu prostitutky v Brně si osmatřicetiletý Vít Šrámek odpyká ve vězení definitivně 13 let. Rozsudek brněnského krajského soudu, proti kterému se muž odvolal, dnes potvrdil Vrchní soud v Olomouci.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Muž podle rozsudku ženu jako její zákazník uškrtil loni v červenci po pohlavním styku. Mrtvou ženu poté ještě okradl.

"Třináctiletý trest v rámci sazby deset až 18 let je přiměřený, odpovídá okolnostem případu i osobě obžalovaného," řekl dnes ČTK mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Muž se dnes před vrchním soudem domáhal toho, aby byl jeho případ vrácen zpět ke krajskému soudu k doplnění důkazů. Namítal, že v jeho případu byly vypracovány dva protichůdné znalecké posudky. V jednom z nich u něj znalkyně konstatovala poruchu spočívající v hypersexualitě, v důsledku které u něj v době činu vymizely ovládací schopnosti. Na straně druhé znalecký ústav v dalším posudku při stejném označení hypersexuality konstatuje, že tato porucha na spáchání skutku vliv neměla, ovládací schopnosti tak obžalovaný snížené neměl. Muž proto požadoval vypracovat revizní posudek.

Námitky soud zamítl

Soudci však jeho námitky zamítli. Podstatný byl pro ně posudek znaleckého ústavu, který znalecké zkoumání ještě rozšířil. "Ten zcela jednoznačně říká, že obžalovaný trpí hypersexualitou, ale tohoto jednání se nedopustil v souvislosti s touto poruchou," doplnil Angyalossy. Zásadní pro znalce bylo, že muž prostitutku zavraždil až po pohlavním styku.

Muž poukazoval i na to, že se k činu doznal, litoval jej a policistům pomáhal při jeho objasňování. Navíc byl dosud bezúhonný, i k tomu měli soudci podle něj přihlédnout. "To vše zohledňuje výši trestu. Nelze totiž přehlédnout, že šlo o dva trestné činy, vraždu a krádež," doplnil soudce.

Podle rozsudku muž ženu napadl loni na konci července v jednom z brněnských bytů. Nejprve ji škrtil rukama, poté ji uchopil do takzvané kravaty, následně ji škrtil také ručníkem. Ženu udusil. Šrámek poté zanechal bezvládné tělo v bytě, ze kterého odešel, ale na chodbě domu se rozmyslel a vrátil se zpět. Zahladil za sebou stopy a z bytu odcizil kromě jiných věcí také zlaté šperky, které měla žena na sobě.

Tagy: soud vězení vražda krádež Brno prostitutka

Zdroje: ČTK