Muž si vysloužil tříletý trest za dotační podvod

- Aktuality autor: Michal Polák

Za účast na dotačním podvodu za 15,5 milionu korun a za legalizaci výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, dostal Jiří Bažant tříletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let.

Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání zmírnil trest, který Bažantovi v říjnu 2010 vyměřil pražský městský soud. Původně dostal pět let nepodmíněně. Za stejné trestné činy byl již dříve v kauze odsouzen k šesti letům vězení architekt Marek Řičář, nyní Josef Marek.

Dnešní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Již loni v prosinci vedle potrestání Řičáře odvolací senát potvrdil Václavu Vítovi za praní špinavých peněz osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Řičář, Bažant i Vít svou vinu popírali.

Posledním odsouzeným v kauze je Josef Kamenský, který dostal za dotační podvod tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. V jeho případě je rozsudek pravomocný již delší dobu. 
Bažantův advokát dnes odvolacímu senátu navrhoval, aby jeho klienta obžaloby zprostil nebo mu alespoň zmírnil trest na tříletou podmínku. Bažant uvedl, že si nebyl vědom toho, že by se dopouštěl nějaké trestné činnosti, a že necítí jakékoli pochybení. Státní zástupce Boris Havel naopak vrchnímu soudu navrhl, aby Bažantovo odvolání zamítl.

Soud částečně vyhověl

Vrchní soud částečně vyhověl Bažantovi, přestože podle předsedy senátu Pavla Zelenky neměl o mužově vině žádných pochyb. Uznal ovšem námitky Bažantova advokáta, podle nichž byl hlavním iniciátorem podvodu Řičář, Bažant byl vůči němu v podřízeném postavení a jednal podle jeho pokynů. Odvolací soud podle Zelenky přihlédl i k tomu, že od spáchání trestné činnosti uplynulo již asi šest let a Bažant nebyl nikdy trestán.

Zelenka dnes podobně jako v případě Řičáře a Víta zdůraznil, že ani Bažantovi nemohly soudy uložit povinnost nahradit státu škodu, protože se stát chybně nepřipojil k řízení s nárokem na náhradu škody. Státu přitom škoda způsobena byla, uvedl Zelenka.

Vylákali dotace 15,5 milionu korun

Plán na vylákání dotace 15,5 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) podle verdiktu vymysleli bývalý šéf obecně prospěšné společnosti Bono Publico (BP) a bývalý jednatel společnosti Atelier Habitat Řičář, bývalý předseda Sdružení obcí Podještědí (SOP) Kamenský a někdejší člen správní rady BP, bývalý koordinátor projektů v Atelier Habitat a jednatel společnosti Synergie Bažant na přelomu let 2004 a 2005. Zrealizovali ho v roce 2005.

Bažant a bývalý manažer společnosti BP a někdejší pracovník Krajského úřadu v Liberci Vít se poté podle spisu podíleli na praní získaných peněz. Finance skončily u Řičáře nebo na účtech společností, které ovládal.

Dotace měla být podle žádosti na zpracování dokumentace k projektu Bono Publico Čechy, jehož náklady měly dosáhnout 311 milionů korun. Podle Řičáře mělo jít mimo jiné o vybudování multimediálních komunikačních center v regionech. SOP ani BP však podle soudů neměly zajištěny potřebné peníze na projekt a odsouzení MMR předložili nepravdivé podklady.

Řičáře soud čeká

Přes 15 milionů korun ministerstvo podle spisu poslalo na účet žadatele - SOP. Žádosti o dotace a další dokumenty podle spisu zpracovával Bažant podle pokynů Řičáře, který byl autorem některých příloh. Řičář i Bažant v minulosti popírali, že by neměli v úmyslu projekt nikdy realizovat. Vše bylo podle nich legální a transparentní a MMR mělo dostatek informací.

Finance pak byly převedeny na účet BP, odkud část peněz Řičář vybral nebo dále převáděl, například na účty společností Atelier Habitat nebo Synergie. Firmu Synergie sice tehdy vlastnil Bažant, Řičářovi, od něhož ji převzal, však podle žalobce umožnil neomezený přístup k jejímu bankovnímu účtu. Část peněz, 1,1 milionu korun, Řičář převedl i na účet Víta, který většinu z nich vybral a dal Řičářovi. Nechal si 50.000 korun.

Řičář je v současnosti stíhán za podobnou trestnou činnost - policisté ho viní ze dvou pokusů a jedné přípravy dotačního podvodu. Do povědomí veřejnosti vstoupil jako klíčový svědek v kauze Budišov. Na čas byl zařazen i do programu na ochranu svědků.

Zdroje: ČTK