Muž se nesmířil s exekucí majetku a postřílel pět lidí včetně exekutora

- Aktuality autor: red

Pět lidí zabil v německém Karlsruhe po příchodu exekutora muž, jenž se nedokázal smířit s nuceným vyklizením bytu, který dosud patřil jeho družce. Mezi mrtvými je podle policie i ozbrojený útočník, který vzal postupně čtyři rukojmí, včetně exekutora, a všechna nakonec postřílel. Útočník podle vyšetřovatelů krveprolití plánoval.

Mezi oběťmi byli podle policie 47letý exekutor a 33letý zámečník, které muž vpustil do bytu a vzal je i s mužem, jenž exekutora doprovázel, jako rukojmí. Později přišli nový majitel bytu ve věku 49 let. V bytě už zřejmě byla i 55letá družka pachatele, která byla dosavadní majitelkou bytu.

Po 45 minutách pachatel jedno rukojmí propustil. Podle policie šlo o městského sociálního pracovníka, jenž doprovázel exekutora. Když opouštěl dům, slyšel pět výstřelů a vyrozuměl policii.

policisté po zákroku na exekuovaného

Třiapadesátiletý pachatel z minulosti neměl záznam o násilném chování. Při dnešním činu však své oběti "doslova popravil", uvedlo státní zastupitelství. Vyklizení bytu by pro nezaměstnaného muže znamenalo existenční ohrožení. Policie případ vyšetřuje jako několikanásobnou vraždu.

Pachatel jednal mírně nestandardně

První výstřely padly už v devět hodin ráno, když se exekutor se svým doprovodem snažili dostat do bytu, který měl být nuceně vyklizen. Místo činu bylo uzavřeno a nasazeny byly speciální policejní jednotky. Ty při zásahu použily i střelné zbraně, ale oběti byly už v té chvíli po smrti, řekl novinářům státní zástupce Gunter Spitz. Na místě bylo asi 200 policistů.

Útočník exekutora podle policie nejdřív postřelil dvakrát do stehna a zámečník pak musel ostatní rukojmí spoutat. Když se sám pokusil o útěk, pachatel po něm několikrát vystřelil. 
Ozbrojenec držel rukojmí v bytě téměř tři hodiny. Poté dovnitř vtrhlo policejní komando, které tam našlo pět mrtvých těl. V domě byl cítit kouř z koberce, který pachatel zapálil. Budovy v okolí incidentu, včetně dvou škol a mateřské školy, byly před policejním zásahem evakuovány.

Zdroje: ČTK