Muž pomohl únosci Kampuschové, bude obviněn

- Aktuality autor: red

Rakouští žalobci se rozhodli obvinit Ernsta H., přítele únosce tehdy desetileté Nataschy Kampuschové Wolfganga Priklopila, z napomáhání k úniku před zákonem.

Toho se Ernst H. prý dopustil po Nataschině útěku ze sklepního vězení, když Priklopila vozil ve svém autě ulicemi, čímž zabránil policii pachatele dopadnout. Priklopil poté, co si Ernst H. vyslechl jeho "životní zpověď", spáchal sebevraždu. Informaci médií o žalobě na zmíněného muže potvrdil mluvčí prokuratury Gerhard Jarosch. 

Obžaloba bude vypracována a předložena v nejbližších dnech, nejpozději do tří týdnů, řekl Jarosch podle agentury APA. 

Státní zástupce konkrétně Ernsta H. viní z toho, že 23. srpna 2006 s únoscem setkal, vzal jej do svého auta, několik hodin s ním jezdil po okolí a poslouchal jeho vyprávění. Čelí tak podezření, že únosce ve svém voze před policií schoval. Bylo to bezprostředně poté, co se tehdy již osmnáctileté Kampuschové podařil útěk a policie začala Priklopila hledat. Pokud bude Ernst H. uznán vinným, hrozí mu až dva roky vězení nebo vysoká pokuta. 

Ernst H. při dřívějším vyšetřování tvrdil, že o únosu vůbec nic nevěděl. V listopadu 2009 pod tíhou důkazů změnil výpověď a přiznal, že se mu Priklopil krátce před smrtí se vším svěřil. Pokud jde o samotný únos Nataschi Kampuschové, úřady i po přešetření případu došly k závěru, že Priklopil neměl pomocníky a jednal sám. 

Priklopil se během jízdy Ernstovi H. údajně svěřil s tím, že se v letech 1997 a 1998 dostal do životní krize. Měl prý obavy, že se mu nepodaří najít si ženu. Přišel tedy na myšlenku, že by mohl nějakou dívku unést.

Duševně narušený muž pak ještě v roce 1998 Kampuschovou unesl jako desetiletou školačku. Osm let ji držel v upraveném sklepě svého domu. V srpnu 2006 se osmnáctileté dívce podařilo uprchnout. Únosce poté spáchal sebevraždu. 

Podle vyšetřovatelů byla Natascha náhodná oběť. Priklopil neměl žádné vazby na kohokoliv z jejího okolí. Původně se objevily zprávy o tom, že se dívka únosci pokusila třikrát uprchnout a dvakrát se k němu dobrovolně vrátila. Tyto informace vycházely ale prý jen od jednoho muže, který se v internetové diskusi za Kampuschovou vydával.

Tagy: policie Rakousko pomoc únos

Zdroje: ČTK