Muž léta předstíral, že je nemocný. Připravil pojišťovnu o miliony
11. 1. 2010 – 14:59 | Zpravodajství | red
Devětatřicetiletý muž z Mladoboleslavska podle policie připravil zdravotní pojišťovnu podvodem o více než dva miliony korun, když předstíral, že je nemocný.
Od roku 2002 do března 2008 se po celém Česku nechal téměř soustavně hospitalizovat či ambulantně ošetřit.
Choroby však pouze předstíral, sdělil mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš. Policie muže zadržela koncem minulého týdne, nyní je ve vazbě. Hrozí mu až osm let vězení.
Muž chtěl prý zdravotnická zařízení využít k bezplatnému stravování a přespání a k získání návykových látek. "Úmyslně uváděl lékaře a zdravotnický personál v omyl, zdravotní potíže předstíral a nikdy ošetřujícímu lékaři neuvedl předchozí vyšetření nebo provedení vysoce odborných diagnostických lékařských úkonů," uvedl Mareš.
Případ policie začala prošetřovat koncem roku 2007, kdy se na ní obrátila poškozená zdravotní pojišťovna. Kriminalisté zatím přišli na 349 případů, kdy muž zneužil peníze z veřejného zdravotního pojištění, zřejmě však nejde o počet konečný.
Ve výčtu totiž ještě není pomoc poskytnutá záchrannými službami. Podezřelý si v mnoha případech přivolal lékaře, nechal se ošetřit, ale dopravu do nemocnice většinou odmítl. Lékařům například tvrdil, že má alergii na včelí bodnutí.
Aby působil věrohodně a byl mu podán lék, na kterém je závislý, nechal se dokonce včelou skutečně bodnout. Podle dosavadního vyšetřování a lékařských zpráv byl například ve fakultních nemocnicích v Hradci Králové, Olomouci a Brně, dále v Praze, Ostravě, Jihlavě, Mostě, Nymburce, Mělníce, Kolíně, Klatovech, Bílovci, Bohumíně, Zlíně, Liberci, Ústí nad Labem, Vrchlabí, Českých Budějovicích, Karlových Varech, Mariánských Lázních, Kolíně a mnoha dalších.
V době od března 2008 do června loňského roku byl podezřelý ve vězení, ale po propuštění v trestné činnosti pokračoval. "V současnosti prošetřujeme další zneužití prostředků ve výši více než dvacet tisíc korun," podotkl Mareš.