Muž, který ubodal svou kamarádku kvůli penězům, dostal 25 let vězení

- Aktuality autor: Michal Polák

Vrah Jiří Funda, který ubodal svou kamarádku, která ho přistihla při krádeži peněz, dostal od pražského městského soudu výjimečný trest vězení na 25 let. Funda musí také zaplatit pozůstalým více než 1,5 milionu korun. Pětadvacetiletý otec tří dětí se k lednové vraždě přiznal. V minulosti byl už čtyřikrát odsouzený za majetkovou trestnou činnost. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

"Dvakrát ji podřízl, ale to mu nestačilo, a ještě ji pětatřicetkrát bodl. Takový způsob vraždy se vymyká, bezdůvodně se choval zcela brutálně," popsala předsedkyně soudního senátu Veronika Čeplová, která Fundovo počínání označila za "naprosto bestiální jednání". 

Jedenadvacetiletá dívka z Mostu zemřela 6. ledna ve svém pronajatém bytě pod Vyšehradem. Se svým vrahem se seznámila zhruba dva měsíce předtím, kdy začala zpívat v jeho kapele. Zadlužený Funda ji chtěl připravit o 15.000 korun, za něž si plánovala koupit notebook. Pod záminkou, že přivede známého, který jí počítač prodá, se vetřel k ní do bytu. 

Zhruba po hodině čekání jí oznámil, že si schůzku vymyslel, a požádal ji, aby mu připravené peníze půjčila. Když ho odmítla a odešla umýt nádobí, vzal jí bankovky z kabelky. Dívka ho však spatřila a začala na něj křičet. Funda se ji poté rozhodl zabít kuchyňským nožem. "Místo aby se jí omluvil a řekl, že je blbej, tak ji podřízl," konstatovala soudkyně. Po činu zahladil stopy, vzal peníze a dívčin mobil a z bytu odešel. Zavražděnou později objevil soused, kterému bylo divné, že přestala komunikovat s ním i s dalšími kamarády. 

Za uloupení peníze si koupil kytaru

Funda přišel k hlavnímu líčení s novou obhajobou - tvrdil, že se na dívku vrhl, protože po krádeži začala vyhrožovat, že mu pozabíjí děti. Soudkyně mu ale neuvěřila. "Pokud by to skutečně řekla, tak si myslím, že i kdyby ho v té situaci přetáhla holí, byla by to přiměřená reakce. Ze svědeckých výpovědí ale víme, že poškozená byla zcela opačná: introvertní, ublížená a plačtivá," podotkla. 

Upozornila také na to, že Funda si po vraždě koupil kytaru, doma na ní hrál a na Facebooku se pochlubil, že "si udělal radost". Podle znalců je jeho náprava téměř vyloučená, mladík má prý hluboce pokřivený hodnotový systém a nad vraždou neprojevil žádnou lítost. 

Státní zástupkyně i Funda si po vyhlášení rozsudku vzali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti verdiktu odvolají. Pokud ano, bude se kauzou zabývat ještě pražský vrchní soud.

Tagy: soud vražda Česko Praha kriminalita Vyšehrad

Zdroje: ČTK