Muž bude kvůli zmizení Aničky nadále stíhán, se stížností neuspěl

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pražská policie bude i nadále pokračovat ve stíhání muže v souvislosti se zmizením devítileté Anny Janatkové. Kriminalisté recidivistu koncem října obvinili z trestného činu zbavení osobní svobody.

Jednačtyřicetiletý muž, žijící střídavě v Praze a v Mostu, si pak proti zahájení stíhání podal stížnost. Městské státní zastupitelství jí však nevyhovělo. Řekla to jeho mluvčí Štěpánka Zenklová. "Stížnost byla zamítnuta jako nedůvodná," uvedla.

Přímé důkazy proti muži stále chybějí

Muž je vyšetřován na svobodě, soud neakceptoval návrh uvalení vazby. Podle dřívějších informací policistů se k činu nepřiznal, kriminalisté proti němu mají jen nepřímé důkazy, přímé důkazy, že by se dopustil jakéhokoli násilí na zmizelém dítěti chybějí.

Devítiletá dívka zmizela 13. října v pražské Troji. Naposledy byla viděna v ulici Pod Písečnou, kudy se vracela ze školy. Od jejího ztracení pátraly po holčičce každý den desítky policistů, městských strážníků i vojáků, hasičů a psovodů.

V Troji se ale našel jen její batoh a láhev s pitím, později se v prohledávané oblasti nalezly klíče, které děvčeti údajně také patřily. Na základě profilu DNA, který našli na Annině batohu a srovnali jej s databází odsouzených, zadrželi kriminalisté následně v nebytových prostorech domu v Praze 8 jedenačtyřicetiletého recidivistu.

Kdy přijde další výzva rodičů? Policie to nekomentuje

Podezřelý podle policie několikrát změnil výpověď. Přiznal, že na místě, kde se Anna ztratila, během dne několikrát byl a že měl v ruce její batoh. Muž je z Prahy a v minulosti byl osmkrát odsouzen, z toho čtyřikrát k trestu odnětí svobody. Před soudem stanul kvůli majetkovým trestným činům - krádeži, zpronevěře a porušení domovní svobody. Podle Mareše byl stíhán i pro zanedbání povinné péče.

V souvislosti s pátráním vystoupil otec Aničky už 16. října v televizi Nova a nabídl případným únoscům za propuštění dcery 3,5 milionu korun. Nikdo ale nereagoval. Podle policie nyní rodiče zmizelého děvčete zvažují uveřejnění další výzvy.

"My jsme nějaké signály od rodiny zaznamenali, probíhala jednání v tom duchu, ale v tuto chvíli nejsem kompetentní, abych výsledky komentovala," řekla pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Nechtěla mluvit ani o podobě výzvy, není tedy jasné, zda chce rodina opět nabídnout peníze. "Bez našeho vědomí žádnou výzvu činit nebudou, aby měli jistotu, že nenaruší policejní vyšetřování," doplnila mluvčí.

Informační embargo policie trvá

Případu se i nadále intenzivně věnuje speciální tým čítající zhruba 70 lidí. Stále jsou k dispozici také uniformovaní policisté.

Rozsáhlé pátrací akce ale v posledních dnech vystřídalo prověřování informací, které policie dosud při pátrání získala. "Pokračuje ověřování poznatků a indicií vyplývajících z vyšetřování, opakované výslechy a tak dále," řekla Zoulová. Policie už před časem uvalila na případ informační embargo, které i nadále trvá.

Tagy: stíhání policie zalobce recidivista zmizeni anicka

Zdroje: ČTK