Musíme se konečně začít zabývat příčinami migrace, vyzvala svět Angelina Jolie

- Aktuality autor: roj

Mezinárodní společenství se podle americké herečky Angeliny Jolie odmítá postavit tváří tvář příčinám uprchlické krize. Tu na sobotní návštěvě uprchlického tábora na jihovýchodě Turecka označila za "explozi lidského utrpení".

Mezinárodní společenství se podle herečky Angeliny Jolie nezabývá příčinami uprchlické krize

Mezinárodní společenství se podle herečky Angeliny Jolie nezabývá příčinami uprchlické krize,zdroj: Profimedia.cz

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) tento týden oznámil, že počet uprchlíků ve světě loni vzrostl na rekordních 59,5 milionu. Nejvíce běženců, kteří opustili domov kvůli konfliktům, pochází ze Sýrie. Mnoho jich zamířilo právě do sousedního Turecka, které nyní poskytuje útočiště 1,8 milionu syrských uprchlíků.

Jolie, která je od roku 2012 zvláštní vyslankyní Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky, varovala, že Syřanům a Iráčanům, které boje vyhnaly z domovů, se začíná nedostávat míst, kde by nalezli bezpečný úkryt. Státům sousedícím s oběma zeměmi totiž začínají docházet kapacity.

"Je těžké poukázat na jediný případ, kde se jako mezinárodní společenství vážně zabýváme příčinami migrace uprchlíků," uvedla podle agentury Reuters Jolie v den, který OSN vyhlásila Světovým dnem uprchlíků.

Od roku 2011, kdy konflikt v Sýrii propukl, zavítala Jolie do Turecka již třikrát. V rámci své nejnovější návštěvy se setkala s vysokým komisařem OSN pro uprchlíky Antóniem Guterresem a tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem nedaleko syrské hranice, a v nedalekém táboře pak navštívila uprchlíky.

Tagy: Sýrie Turecko OSN konflikt v Sýrii uprchlická krize

Zdroje: ČTK