Musíme být při jednání s Putinem chytřejší, říká Clintonová

- Aktuality autor: roj

Jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nejsou vůbec jednoduchá a Spojené státy musí být tváří v tvář jeho územním ambicím chytřejší. Na své předvolební zastávce v New Hampshiru to řekla kandidátka na šéfku Bílého domu Hillary Clintonová.

Podle Hillary Clintonové musí být USA při jednání s Vladimirem Putinem chytřejší

Podle Hillary Clintonové musí být USA při jednání s Vladimirem Putinem chytřejší,zdroj: Profimedia.cz

"Není to jednoduchý člověk," řekla podle agentury Reuters Clintonová o Putinovi. Dodala, že ve vztazích Washingtonu s Moskvou je potřeba "stálé angažovanosti".

Spojené státy podle ní musejí být "velmi bdělé" také kvůli rychle sílící čínské armádě. "(Čína) buduje vojenská zařízení, která opět ohrožují země, s nimiž máme smlouvy - jako například Filipíny - protože staví na sporných územích," uvedla Clintonová, která byla od roku 2009 do roku 2013 ministryní zahraničí. Zdůraznila, že si přeje mírový růst Číny.

Peking podle ní ve snaze "získat výhodu" rovněž krade obchodní tajemství zbrojním firmám a také vládní informace.

Clintonová, jež usiluje o demokratickou nominaci do voleb v roce 2016, podle Reuters použila ve svém vyjádření k Číně daleko silnější slova, než volí současná demokratická administrativa prezidenta Baracka Obamy. Bílý dům odmítl vyjádření Clintonové komentovat.

Exšéfka americké diplomacie volila ostrá slova i ohledně Íránu a jeho jaderného programu. I když Západ dosáhne dohody s Teheránem, "agresivita" Íránu podle ní neskončí a země nadále bude "hlavním státním sponzorem terorismu".

Tagy: Rusko zahraničí Spojené státy americké rusko-americké vztahy Americké prezidentské volby

Zdroje: ČTK