Muchova rodina chce zabránit stěhování Slovanské epopeje

- Aktuality autor: red

Rodina malíře Alfonse Muchy požádala soud o vydání předběžného opatření. Chce tak zabránit stěhování Slovanské epopeje do pražského Veletržního paláce.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Sdělili to v pondělí zástupci Muchovy nadace a rodiny. Nelíbí se jim, že jde pouze o dočasné opatření a požadují konečné umístění v nově vystavěné galerii. Epopej je v současné době v Moravském Krumlově. Pražský magistrát, který dílo vlastní, protože ho Mucha Praze věnoval, ho ale chce přestěhovat do Veletržního paláce, prý kvůli špatnému stavu krumlovského zámku. 

Obrazy by se měly stěhovat v létě. Otevření expozice v paláci, ve kterém sídlí Národní galerie, je plánováno na konec září. 

Muchova rodina chce, aby soud rozhodl, že Praha nesmí s epopejí nakládat do doby, než bude jasné, kdo má toto právo. Následnou žalobu v této věci chce právní zástupce rodiny Tomáš David podat k soudu zhruba do měsíce. "Účelem této soudní cesty je snaha dosáhnout toho, aby rozhodování o Slovanské epopeji náleželo rodině," uvedl David.

"Je to pro mě novinka. Zdá se mi to zcela absurdní," reagoval do rozhodnutí Muchovy rodiny pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS). "Není mi vůbec jasné, jaký vztah má Muchova nadace ke Slovanské epopeji," dodal Pecha s odkazem na skutečnost, že dílo vlastní Praha. Další postup chce zkonzultovat s právníky. O osudu epopeje podle svých slov dlouhodobě jedná se všemi dědici Muchy, jednání vnuka malíře se mu nelíbí. 

Alfons Mucha věnoval Praze obrazy s tím, že město pro ně vystaví novou galerii. Na tomto požadavku dlouhodobě trvá malířův vnuk John Mucha, který je zároveň prezidentem Muchovy nadace. Nový pavilon by rád viděl na Letné. Veletržní palác považuje za provizorium a obává se, že by kvůli tomu mohl padnout záměr výstavby nové výstavní síně.

Hlavní město o umístění epopeje s rodinou jednalo, mluvilo se o čtyřech variantách. V dubnu pak metropole rozhodla o přemístění do Veletržního paláce, o kterém se do té doby nejednalo. "Debaty s magistrátem byly do té doby v pozitivním duchu. Provizorní prostory ale nepřipadají v úvahu, chceme definitivní umístění," uvedl John Mucha.

Muchův vnuk také řekl, že má zprávu o tom, že epopej by mohla být ve Veletržním paláci jen asi osm měsíců, protože Národní galerie má s prostorem v budoucnu jiné plány. Mucha také zpochybnil to, že by moravskokrumlovský zámek byl ve špatném technickém stavu. Město se podle něj o prostory, kde je epopej, dobře stará. 

Cyklus 20 pláten, který zobrazuje náměty ze slovanské historie, je na moravském zámku více než 45 let. Praha smlouvu o zápůjčce už několikrát prodloužila.

Tagy: soud Praha palac obrazy epopej

Zdroje: ČTK