Mubarak bude zadržen déle, rozhodl egyptský prokurátor

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Egyptský generální prokurátor rozhodl o patnáct dní prodloužit dobu, po kterou má být zadržen bývalý prezident Husní Mubarak. Oznámila to v pátek oficiální agentura MENA.

Někdejší prezident byl dočasně zadržen 13. dubna kvůli vyšetřování represí při protivládních demonstracích, které v únoru přivodily pád jeho režimu. Podle místních médií by Mubarak mohl být v případě uznání viny odsouzen až k trestu smrti. 

Generální prokurátor rozhodl prodloužit dobu zadržení kvůli dalšímu vyšetřování, uvedla MENA. Mluvčí státního zastupitelství zároveň podle agentury AFP oznámil, že vyšetřovatelé se vydali do nemocnice, kam byl Mubarak před více než týdnem přijat, aby pokračovali ve výslechu. 

Mubarak je na tom zdravotně špatně

Mubarak byl 12. dubna hospitalizován v nemocnici v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. Stalo se tak kvůli srdeční slabosti, která dvaaosmdesátiletého prezidenta údajně postihla při prvním výslechu. Egyptská média ve čtvrtek uvedla, že jeho zdravotní stav je nestabilní. Tato informace se objevila v době, kdy generální prokurátor sdělil, že zvažuje převezení Mubaraka do vězeňské nemocnice. 

Protivládní nepokoje v Egyptě v lednu a v únoru si podle vládní vyšetřovací komise vyžádaly nejméně 846 mrtvých. Vedle Mubaraka byli kvůli vyšetřování násilného potlačení protestů na 15 dní zadrženi také jeho synové Gamál a Alá.

Tagy: Egypt zatčení mubarak exprezident

Zdroje: ČTK