Muammar Kaddáfí pokračuje v boji proti povstalcům, tvrdí jeho dcera

- Aktuality autor: Michal Polák

Dcera svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Ajša ve zvukové nahrávce prohlásila, že její otec je dobré mysli a se svými stoupenci pokračuje v boji proti povstalcům.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ve svém prvním vystoupení určeném pro veřejnost měsíc poté, co povstalecké oddíly ovládly libyjskou metropoli, Ajša Kaddáfíová označila nové vedení země za zrádce. Podle televizní stanice Al-Arabíja prohlásila, že mnozí z povstaleckých předáků patřili k představitelům Kaddáfího režimu.

"Ti, kteří zradili svoji přísahu Kaddáfímu, mohou zradit i vás," varovala dcera někdejšího libyjského předáka své spoluobčany.

Čtyřminutovou nahrávku v pátek odvysílala syrská televize Ar-Raj, která v posledních týdnech dává prostor prohlášením Kaddáfího i jeho blízkých.

Bojuje dál

"Ujišťuji vás, že je v pořádku, že věří v Boha a je dobré mysli, že dál drží zbraň a bojuje bok po boku se svými věrnými," prohlásila o svém otci Ajša. Vyzvala přitom jeho stoupence v Tripolisu i v dalších městech, aby povstali proti novým vládcům.

Ajša Kaddáfíová je vystudovaná právnička a mimo jiné se podílela na obhajobě při procesu se svrženým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem. Působila rovněž jako velvyslankyně dobré vůle v rozvojovém programu OSN, kde se soustřeďovala na boj s AIDS a na aktivity zaměřené proti násilí na ženách. Poté, co Tripolis ovládli povstalci, Ajša spolu se svou matkou a dvěma bratry koncem srpna uprchla do Alžírska, kde vzápětí porodila dceru.

Libyjští povstalci již řadu týdnů pátrají po Kaddáfím, který se údajně stále nachází v Libyi. Nejnověji se spekuluje o tom, že se v doprovodu čadských a nigerských žoldáků pohybuje v pouštních oblastech na jihu země. Kaddáfího stoupenci ovládají v Libyi poslední dvě výraznější bašty: rodiště svého vůdce Syrtu a pouštní město Baní Valíd.

Tagy: boj povstalci Libye

Zdroje: ČTK