Mrznoucí srážky a ledovka! Počasí komplikuje sjízdnost silnic

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZUJEME. Sjízdnost silnic v některých oblastech Česka komplikují mrznoucí déšť a ledovka. Nejhorší situace je na severu Čech, v Plzeňském kraji a v Praze. Problémy také dělá silný vítr, který vytváří sněhové jazyky.

Řidiči, pozor!

Řidiči, pozor!,zdroj: ThinkStock

Praha

V Praze komplikuje život řidičům i chodcům ledovka. Hlavní tahy jsou s opatrností sjízdné, hlavně dlážděné chodníky ale kloužou, řekl mluvčí pražské Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek. "Nejhorší jsou chodníky, kde jsou kostky, tam je situace velmi vážná," uvedl. Lidé by proto podle něj měli vyrazit do ulic, jen pokud je to opravdu nezbytné.

Silnice jsou po chemickém ošetření sjízdné, od půl páté ráno je v ulicích veškerá technika, kterou TSK má. Několik set lidí navíc čistí chodníky. "Opravdu do Prahy dorazila ledovka," dodal Mrázek.

Český hydrometeorologický ústav před ní varoval již ve čtvrtek. Nebezpečí hrozí nejdříve na západě republiky, postupně se má dnes rozšířit i na Moravu.

Ústecký a Liberecký kraj

Kdo nemusí, ať raději nevyjíždí, radí silničáři v Libereckém a Ústeckém kraji. Varování meteorologů před mrznoucím deštěm a ledovkou se totiž vyplnilo. Motoristé by proto měli jezdit velice obezřetně. "Na všech silnicích je ledovka od dvou hodin. Mechanizaci máme venku a snažíme se to regulovat," uvedl dispečer zimní údržby v Ústeckém kraji.

Kvůli ledovce ale zatím na severu Čech zatím nemuseli uzavřít žádnou silnici. "Je to ale velmi zrádné. teploty jsou stále pod nulou," upozornil dispečer.

Mrznoucí déšť začal po 4:00 padat také v Libereckém kraji, problémy tam ale zatím nezpůsobil. "Doufáme, že preventivní posyp bude fungovat a nebude vznikat plošné náledí. Nemůžeme ale zajistit, že některý úsek nebude pokryt ledovkou," varoval krajský dispečer Libereckého kraje Pavel Pospíšil. "Řidiči by měli zvážit, zda je nutné vůbec vyjíždět," dodal.

Na některých místech také dělá problémy silný vítr, který vytváří sněhové jazyky. Tři úseky na Ústecku jsou dokonce uzavřené. "Jedná se o silnice z Krásného lesa do Petrovic a Adolfova v Krušných horách," uvedl dispečer zimní údržby v Ústeckém kraji. Na některých místech je naváto až 1,5 metru sněhu.

Po půlnoci měli problémy se silným větrem také v Libereckém kraji. "Měli jsme zavátých sněhem několik silnic v okolí České Kamenice, Křižan a Maršovic a několik aut tam uvízlo. Naštěstí provoz nebyl velký a podařilo se nám je udržet sjízdné," řekl Pospíšil. Podle něj ale museli jednu silnici v noci asi na půl hodiny uzavřít. Místy až třiceticentimetrové závěje byly ráno na silnici 284 u obce Stružnice, silničářům se ale i tam daří udržovat vozovku průjezdnou.

Přes den by se teploty měly pohybovat mírně nad nulou. Meteorologové očekávají, že odpoledne budou deštivé srážky ustávat.

Plzeňský kraj

Náledí komplikuje dnes od noci dopravu v Plzeňském kraji. Silničářům se s největším nasazením daří udržet sjízdné silnice především první třídy a exponované silnice druhé třídy, na zbytku cest se tvoří náledí. Nejhorší situace je v příhraničních oblastech - především na Domažlicku, Klatovsku a zejména na Tachovsku. Od noci se střídají dešťové srážky, které při teplotách kolem minus čtyř stupňů namrzají, řekl dnes ČTK krajský dispečer silničářů Jiří Slapnička. Jízda vyžaduje od řidičů maximální opatrnost.

"Jezdíme od noci, kde se udržují silnice chemicky, nasypeme sůl, která chvíli funguje, ale srážky ji za chvíli naředí a začne to zase umrzat," popsal. I silnice udržované drtí po přejetí sypače v některých místech po srážkách rychle znovu zamrzají. "Údržba silnic třetí třídy je extrémně složitá a náročná," konstatoval Slapnička. V terénu je veškerá technika.

Ledovka se místy tvoří i v ostatních částech kraje. Například v okolí Plzně je ale podle dispečera situace o něco lepší. I tady by řidiči měli jezdit jen s maximální opatrností.  

Policie eviduje v kraji také několik nehod v souvislosti s náledím. Žádná vážnější kolize hlášená není. "Staly se nějaké v Plzni, na Tachovsku přijala policie od půlnoci deset hlášení na nesjízdnost silnice a dopravní nehodu, dálnice D5 je sjízdná a nehody na ní nejsou hlášené," shrnula policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Středočeský kraj

Jízdu po některých středočeských silnicích dnes komplikuje mrznoucí déšť. Cestáři proto řidiče nabádají ke zvýšené opatrnosti. Na menších silnicích se motoristé místy potýkají i s uježděnou vrstvou sněhu, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Mrznoucí déšť je dnes ráno hlášen na Berounsku, Kladensku a v okrese Praha-západ. Na teplické dálnici řidiči musejí počítat se sněhovými přeháňkami, na řadě míst kraje také mrholí. Na Benešovsku, Příbramsku a Rakovnicku leží místy na silnicích uježděná vrstva sněhu krytá posypem.

S potížemi se ráno projíždělo například Kutnou Horou, kde se vytvořila na silnici ledovka. Zejména dlážděné úseky v centru města byly podle policie téměř nesjízdné. Komplikace byly hlášeny i v Mělníku, Mladé Boleslavi nebo na silnicích na sídlišti v Králově Dvoře na Berounsku.

Motoristé ráno bourali například u Libiše na Mělnicku, kde se střetla dvě osobní auta. V Hostouni na Kladensku havaroval autobus, v Hlásné Třebani na Berounsku se srazil sypač s osobním vozem. Všechny kolize se obešly bez zranění.

Teploty v kraji se pohybují od minus šesti do jednoho stupně Celsia, na většině území je zataženo a vane slabý vítr.

Jihočeský kraj

Dopravu v Jihočeském kraji komplikuje mrznoucí déšť, na některých vozovkách se tvoří náledí. Platí to především pro všechny kategorie silnic na Prachaticku. Komunikace v regionu jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací dispečinku jihočeské správy a údržby silnic.

Pouze na Jindřichohradecku neprší, na Českokrumlovsku hlásí meteorologové déšť a na zbývající části území mrznoucí déšť. Na Jindřichohradecku snižuje viditelnost mlha.

Vozovky I. třídy a úsek dálnice D3 na Táborsku jsou mokré, ošetřené chemickým posypem. Pouze na Písecku a Prachaticku je na silnicích náledí. To platí o Prachaticku i v případě komunikací nižších tříd. Na nich jinde leží zledovatělá nebo ujetá vrstva sněhu.

Teploty se v regionu pohybují od dvou do minus tří stupňů Celsia. Podle meteorologů se budou po celý den vyskytovat srážky nebo mrznoucí déšť. Proto varují řidiče před možným náledím.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji hrozí na silnicích sněhové jazyky. Kvůli závějím je neprůjezdná silnice třetí třídy mezi Pokřikovem a Vojtěchovem na Chrudimsku. Před závějemi silničáři varují i na Orlickoústecku a v okolí Třemošnice na Chrudimsku. Na silnici první třídy číslo 11 v úseku Suchý Vrch - Červená Voda je ujetá vrstva sněhu krytá posypem, uvedli dnes ráno silničáři v kraji.

V kraji dnes ráno mrholilo nebo pršelo. Na silnicích proto může hrozit ledovka. Zledovatělý sníh leží například v okolí Hlinska. V okolí Lanškrouna, na Svitavsku a Pardubicku někde leží zbytky rozbředlého sněhu.

Dnes by mělo být v kraji zataženo s občasným deštěm, teploty by se měly pohybovat mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na Havlíčkobrodsku se na komunikacích tvoří sněhové jazyky, vyplývá z informací dispečinku správy a údržby silnic.

Úsek dálnice D1 na Vysočině je po chemickém ošetření mokrý. Podle silničářů proto zůstává sjízdný bez omezení. Sněhové jazyky se tvoří na silnicích nižších tříd kromě Havlíčkobrodska také na Pelhřimovsku. Jinde na komunikacích leží zledovatělá nebo ujetá vrstva sněhu.

Teploty na Vysočině se pohybují kolem nuly. Přes den má být podle meteorologů zataženo s deštěm, který bude na některých místech padat mrznoucí. Především v údolích se proto může tvořit ledovka.

Karlovarský kraj

Po nočním namrzajícím dešti, který na silnicích vytvořil místy ledovku, se ráno situace v dopravě v Karlovarském kraji ustálila. Silničáři jsou stále v terénu, všechny komunikace se daří udržovat sjízdné, řekla dnes ČTK dispečerka krajských silničářů Jana Matějíčková.

"V noci se ledovka tvořila, teď se situace zklidnila, neprší a silnice jsou už většinou mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu," shrnula. Silničáři se sypači jsou stále v plném nasazení v terénu.

Zlínský kraj

Silnice ve Zlínském kraji jsou s výjimkou Uherskohradišťska dnes ráno sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Vozovky druhé a třetí třídy pokrývá na Valašsku ujetá, až sedmicentimetrová vrstva sněhu krytá posypem, místy jsou vyjeté ledové koleje. Sníh nebo zbytky sněhu leží i na některých regionálních tazích na Zlínsku a Kroměřížsku. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Ostatní vozovky v kraji jsou převážně holé a mokré, místy je na komunikacích sněhová kaše. Meteorology avizovaná ledovka ale zatím motoristům v regionu potíže nedělá, přesto je na místě, zejména v lesních úsecích, opatrná jízda. V regionu je oblačno až zataženo, neprší, ale místy fouká silný vítr. Teplota se pohybovala od minus dvou do pěti stupňů Celsia.

Královéhradecký kraj

Na některých silnicích v Královéhradeckém kraji stále zůstává vrstva uježděného sněhu. Na Jičínsku a Rychnovsku hrozí sněhové jazyky. Při mrznoucích srážkách se může v celém kraji tvořit ledovka. U Lukavice na Rychnovsku dnes ráno hasiči pomáhali vyprostit zapadlý sypač. ČTK to zjistila u silničářů, hasičů a meteorologů v kraji. Proti minulým dnům se oteplilo, ráno bylo v kraji kolem nuly. Na horách ráno sněžilo.

Hlavní silniční tahy v kraji byly dnes ráno po chemickém ošetření většinou mokré. Sníh zůstává především na silnicích nižších tříd a na cestách v horách, například v Krkonoších je na silnicích zhruba pět centimetrů uježděného sněhu.

Dnes by mělo být v kraji zataženo s občasným deštěm, který může být mrznoucí. Teploty by se měly pohybovat mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia.

Olomoucký kraj

Silnice v Olomouckém kraji jsou dnes ráno sjízdné, ale od středních poloh jen se zvýšenou opatrností. Vozovky druhé a třetí třídy pokrývá na Šumpersku a Jesenicku ujetá vrstva sněhu krytá posypem, místy se tvoří sněhové jazyky. Sníh nebo jeho zbytky leží i na některých regionálních tazích Olomoucka a Prostějovska. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Ostatní vozovky v kraji jsou převážně holé a vlhké či mokré a chemicky ošetřené. Meteorology avizovaná ledovka ale zatím motoristům v regionu potíže nedělá, přesto je třeba zejména v horských a lesních úsecích jezdit opatrně. V regionu je zataženo, ale neprší. Místy fouká slabý, na Jesenicku až nárazový vítr. Viditelnost místy na Šumpersku snižují lokální mlhy. Teplota se pohybovala od minus jednoho do čtyř stupňů Celsia.

Moravskoslezský kraj

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné bez větších problémů. Teploty se vesměs pohybují nad nulou a neprší, takže se zatím nikde netvoří ledovka, řekli dispečeři Správy silnic Moravskoslezského kraje.

"Žádné problémy nemáme. Máme tady šest až sedm stupňů, cesty jsou holé, mokré. Taje to," řekl dispečer frýdecko-místecké správy silnic, pod kterou patří i část Beskyd.

Potíže nehlásí ani bruntálská správa silnic v podhůří Jeseníků. "U nás jsou teploty v současnosti od plus jednoho do plus čtyř stupňů. Máme silný vítr, zatím neprší, takže nehrozí, že by vozovky měly namrzat," řekl bruntálský dispečer. Silnice jsou podle něj všechny sjízdné, ty chemicky ošetřené jsou vlhké, na cestách ošetřených posypem je uježděná vrstva sněhu.

Tagy: Česko počasí ledovka

Zdroje: ČTK