Mráz ráno lámal letité rekordy, v Karlově Studánce bylo minus 19,1

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ranní mrazy opět lámaly teplotní rekordy pro dnešní den, tentokrát téměř na všech stanicích včetně těch, které měří déle než 100 let. Nejméně - minus 19,1 stupně Celsia - bylo v Karlově Studánce v Jeseníkách.

Karlova studánka (ilustrační fotografie)

Karlova studánka (ilustrační fotografie),zdroj: wikipedia

Skoro na 20 stupňů pod nulou ale teploty klesly i na řadě dalších míst, třeba v Peci pod Sněžkou, kde bylo - 18,8, v Adršpachu na Náchodsku naměřili minus 18,7, na Šeráku nedaleko Jeseníku bylo 18,6 pod nulou, přímo v Jeseníku minus 18,2 a na Luční boudě blízko Sněžky minus 17,9. 

Několik rekordů padlo již v sobotu ráno, zdaleka ale nešlo o většinu měřicích stanic ani o tak letité záznamy. Dnes totiž nevydržely ani na stanicích, kde teplotu sledují přes 100 let. Například v Přerově bylo 9,4 pod nulou, dosavadní rekord z roku 1883 byl minus 9,3. Také v Příbrami byl překonán rekord z roku 1883 - tehdy tam naměřili minus 9,4, zatímco dnes byl mráz ještě o 1,8 stupně Celsia silnější. V případě Příbrami ale pracovnice ČHMÚ upozornila na to, že stanice tam neměří teplotu 100 let bez přerušení. Rekord z roku 1917 (minus 11,5) padl mimo jiné i na Milešovce nedaleko Lovosic, brzy ráno, tedy těsně před východem Slunce tam byl patnáctistupňový mráz. 

V pražském Klementinu, kde sledují teplotu nejdéle, a to od roku 1775, ale rekord nepadl a nebyl ani ohrožen. Nejnižší teplotu tam naměřili 24. března 1785, kdy bylo minus 15,4, dnes to bylo "jen" 8,2 stupně pod nulou. Maxima pro 24. března v Klementinu naopak přesahují 20 stupňů. 

Teplo bylo v České republice touto dobou i před rokem, letos ale meteorologové očekávají velmi nízké teploty v noci a po ránu i v dalších březnových dnech. Pracovnice ČHMÚ ale uvedla, že mrazy by už by měly být přece jen mírnější, a rekordy tak asi nebudou padat v takovém měřítku jako dnes. 

Zdroje: ČTK