Mráz opět lámal rekordy, na Liberecku bylo minus 28 stupňů

- Aktuality autor: red

Na mnoha místech Česka ve čtvrtek padaly teplotní rekordy, rtuť často klesala až pod 20 stupňů Celsia. Největší mráz byl v Jizerce na Liberecku, kde teploměr ukázal minus 28 stupňů. Sdělil to Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Dnes by se mělo začít mírně oteplovat, příští týden se však očekává další vlna mrazů.

Silný mráz zasáhl celé Jizerské hory: v Bedřichově naměřili minus 21,9 stupně a v Desné Souši minus 21,7 stupně Celsia. Kromě Jizerky bylo nejchladněji na šumavské Horské Kvildě, kde rtuť klesla na minus 24,6 stupně Celsia.

Teplotu kolem minus 28 stupňů dnes na Jizerce naměřili i na rekreační chatě Stará Pila. Podle jejího správce Jaroslava Šulce ale mráz hluboko pod minus 20 stupňů Celsia nebývá v osadě v zimě nijak výjimečný. Před několika lety podle něj na Staré Pile naměřili dokonce kolem minus 38 stupňů Celsia.

Začne se mírně oteplovat

Jizerka se nachází v údolí mezi 1122 metrů vysokou Jizerou a 1005 metrů vysokým Bukovcem. V Libereckém kraji patří mezi nejchladnější místa. Pavel Jůza z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu řekl, že o případných teplotních rekordech se na ní ale zatím nedá mluvit. "O rekordech hovoříme, pokud je na některé stanici aspoň tak třicetiletá pozorovací řada a tak dlouho se na Jizerce neměří," uvedl meteorolog. V minulosti ale byly v osadě zaznamenány mrazy kolem 41 stupňů.

Teplotní rekordy dnes padaly zejména ve východních Čechách, v Adršpachu na Náchodsku bylo minus 19,8, v Deštném v Orlických horách na Rychnovsku minus 18,5 a v Žamberku na Orlickoústecku minus 17,4, což je nejnižší teplota od roku 1933. Rekordních minus 19,7 stupně naměřili také v Černé v Pošumaví nebo v Jeseníku, kde se teplota minus 19,2 stala nejnižší od roku 1944. Teplotní rekordy padaly už ve středu.

Ode dneška by se mělo začít mírně oteplovat, o víkendu a v první polovině příštího týdne by mohlo být přes den až pět stupňů. Obloha zůstane do víkendu jasná, později se zatáhne a přijde déšť, ve vyšších polohách sněžení. Pak se však opět vrátí mrazivé počasí.

Tagy: teploty mrazy

Zdroje: ČTK