Mráz nadále trápí Evropu, v Kosovu hledají přeživší po lavině

- Aktuality autor: Michal Polák

Evropa prožila další mrazivou noc. Záchranáři v Kosovu našli v mase sněhu po sobotní lavině ještě čtyři mrtvé, čímž se podle agentury DPA zvýšila bilance obětí neštěstí na sedm. Celkový počet obětí mrazů na starém kontinentu již překročil hranici 600 lidí.

Kosovští záchranáři u horské vesnice Restelica na severu země nadále pátrají v lavině po možných přeživších - pohřešují ještě tři osoby. Podařilo se jim ale vyprostit živou pětiletou holčičku, kterou podle AP zasypala desetimetrová vrstva sněhu.

Lavina zničila také sedm domů. V části vesnice je nyní asi 2,5 metru sněhu a příjezdová cesta je neprůjezdná. Záchranných prací se účastní především místní vesničané, kteří sníh odklízejí lopatami. Na pomoc vyrazili i vojáci mírové operace KFOR a příslušníci soudní a policejní mise Evropské unie EULEX, s jejichž vrtulníky se na místo neštěstí dostali profesionální záchranáři.

Horské oblasti odříznuté od světa

Balkán se s vydatným sněžením potýká již více než dva týdny. V postižených regionech zůstávají stále desítky tisíc lidí, kteří jsou v převážně horských oblastech zcela odříznuti od světa. Většina z nich se musí vypořádat i s přerušenými dodávkami elektrické energie.

Rakousko, které v noci na dnešek prožilo další rekordní mrazy, s očekáváním hledí na nový týden, kdy by se podle meteorologů mělo oteplit. Nejchladněji bylo dnes v noci v tyrolské obci Tannheim, kde odborníci v nadmořské výšce 1100 metrů naměřili minus 26,4 stupně Celsia. Na dalších 253 měřicích stanicích byl více než desetistupňový mráz. Nejtepleji bylo v noci ve Štýrském Hradci, který podle APA hlásil minus 7,9 stupně Celsia.

Tagy: Evropa mráz noc lavina

Zdroje: ČTK