Moskvu čekají další masivní protesty proti Putinovi

- Aktuality autor: Michal Polák

Napětí vládne v Moskvě, kde se dnes má odehrát hned několik demonstrací odpůrců a stoupenců Vladimira Putina, premiéra a favorita prezidentských voleb, které se v Rusku uskuteční přesně za měsíc.

Ačkoli předpovědi slibují na dnešek 15 až 18 stupňů pod nulou, čeká se účast desetitisíců lidí na již třetí velké protivládní demonstraci od prosincových parlamentních voleb, jejichž výsledky v podobě dalšího vítězství Putinovy strany Jednotné Rusko vyvolaly bezprecedentní vlnu protestů. Přijít na Blatné náměstí slíbilo na sociálních sítích okolo 30.000 lidí.

Současně se na jiném místě Moskvy, na Poklonné hoře, mají sejít Putinovi přívrženci, aby odmítli "revoluci". Média již několik dnů referují o nátlaku na státní a komunální zaměstnance, aby přišli podpořit Putinův kurz, úřady ale všechny, vesměs anonymní stížnosti popírají.

Z obou stran zaznívají i obvinění z přípravy provokací. Nad bezpečností má bdít na 9000 policistů.

Své mítinky chystají také nacionalisté Vladimira Žirinovského, jakož i ti Putinovi odpůrci, kterým se nezamlouvá, že na Blatné náměstí mají přijít mimo jiné nacionalisté a komunisté

Tagy: mráz Moskva demonstrace

Zdroje: ČTK