Moskva vyzvala Asada, aby před mírovými rozhovory neprovokoval

- Aktuality autor: Danica Klein

Syrský prezident Bašár Asad by se měl podle náměstka ruského ministra zahraničí zdržet prohlášení o svém možném znovuzvolení, protože to může podněcovat napětí před plánovanými mírovými rozhovory. Uvedla to dnes agentura Reuters. Podle ní se toto vyjádření náměstka Michaila Bogdanova jeví jako vzácná kritika Asada ze strany Moskvy, která je považována za nejvýznamnějšího zahraničního spojence syrského režimu.

Bašár Asad

Bašár Asad,zdroj: Getty Images

Asad v minulosti opakovaně zdůrazňoval, že nemá v úmyslu odstoupit, přestože ho k tomu tlačí vzbouřenci bojující proti vládním silám a podporovaní Spojenými státy. V říjnu navíc prezident v syrské televizi prohlásil, že nevidí nic, co by mu bránilo, aby v prezidentských volbách v červnu 2014 usiloval o nový mandát, jak mu umožňuje ústava.

"Podobná prohlášení ovlivňují atmosféru a situaci nezklidňují. Naším postojem je, že před začátkem rozhovorů by neměly zaznít žádné poznámky, které by mohly někoho popudit nebo vyvolat emoce. Je třeba se jich vyvarovat," řekl podle Reuters Bogdanov, který se podílí na přípravách mezinárodních mírových rozhovorů k Sýrii od 22. ledna v Ženevě.

Rusko v Radě bezpečnosti OSN, kde má právo veta, zablokovalo úsilí západních spojenců odsoudit Asada a přimět ho k demisi. Moskva tvrdí, že nepodporuje Asada, ale že jeho odchod nemůže být předběžnou podmínkou pro mírové kroky.

Tagy: Moskva syrský prezident

Zdroje: ČTK