Moskva vyhlásila Ukrajině 'sladkou válku'. Zakázala dovoz cukrovinek

- Aktuality autor: Petr Kubec

V pátek uvalila Moskva embargo na dovoz ukrajinských cukrovinek. Oficiálním důvodem je složení uvedené na etikách, které neodpovídá skutečném složení sladkostí. Rusko hledá všemožné způsoby, jak zastavit ekonomicko-hospodářskou spolupráci s Evropou a Západem. Podle odborníků stojí za jednáním Moskvy protiruské sankce.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Pokud jde o embargo na ukrajinské sladkosti, státní kontrola podle úřadu na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzoru zjistila porušení zákonů u některých značek ukrajinských sladkostí - složení výrobků prý neodpovídalo normám uvedeným na etiketách.

"Aby zaručil spotřebitelská práva, zakazuje Rospotrebnazor (...) dovoz cukrovinek vyrobených na Ukrajině na ruské území," oznámil podle AFP úřad.

Rusko před zhruba měsícem zakázalo dovoz řady potravinářských výrobků EU, USA a několika dalších západních zemí, které vůči Rusku uvalily sankce kvůli jeho údajné podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. Rusko také zakázalo dovoz mléčných výrobků, cibule a čokolády z Ukrajiny či import některých ukrajinských alkoholických nápojů. Rozhodnutí zdůvodnilo ochranou ruských spotřebitelů.

Tagy: Rusko jídlo trh potraviny Ukrajina obchod diplomacie dovoz rusko-ukrajinské vztahy rusko-ukrajinská krize ruské embargo sladkosti

Zdroje: ČTK