Moskva má jasno: Kyjevská vláda je organizátorem teroru

- Aktuality autor: Michal Polák

Rusko dnes varovalo před humanitární katastrofou ve východoukrajinských městech, odkud se ukrajinci snaží vytlačit separatisty. Rusové dále tvrdí, že příslušníci Národní gardy jsou ve skutečnosti nebezpeční nacionalističtí radikálové. Kyjevskou vládu označilo za "organizátora teroru" a vyzvalo ji ke stažení vojsk a k vyjednávání s povstalci. 

Proruští separatisté v Luhansku (Východ Ukrajiny)

Proruští separatisté v Luhansku (Východ Ukrajiny),zdroj: Archiv

"Takzvaná kyjevská státní moc úporně pokračuje ve válce s lidem vlastní země," stojí v ruském dokumentu, o němž informovala agentura ITAR-TASS. "Na Ukrajině ještě ani neskončil státní smutek, vyhlášený k uctění památky obětí krvavé tragédie v Oděse, a na východě země znovu teče krev." 

Podle ruských diplomatů jsou příslušníci Národní gardy ve skutečnosti nacionalisty z Pravého sektoru. Snaží se prý přinutit ukrajinské obyvatelstvo, aby se bez odmluv podřídilo osobám, jež "propagují nacionalismus a blokují reformu zbankrotovaného systému státní správy". 

Humanitární katastrofa je za rohem

"Ukrajina není daleko od humanitární katastrofy. Obklíčená města pociťují nedostatek léků, vázne dodávka potravin," uvádí ruské ministerstvo. Kyjev by se podle něj "měl vzpamatovat, zastavit krveprolití, stáhnout vojska a zasednout za jednací stůl, aby bylo možné zahájit normální dialog o řešení politické krize". 

Ukrajinská armáda spolu s vojáky Národní gardy od pátku operuje v okolí měst Slavjansk a Kramatorsk na severu Doněcké oblasti. Snaží se z nich vytlačit proruské vzbouřence, kteří už několik týdnů obě města prakticky ovládají. Podle Kyjeva povstalce podporuje Moskva, která na ruskojazyčný východ Ukrajiny vysílá své agenty. Ruské vedení takové obvinění popírá.

Tagy: Rusko Ukrajina krize na Ukrajině

Zdroje: ČTK