Moskva jedná s novou libyjskou vládou o spolupráci

- Aktuality autor: red

Rusko pozvalo novou libyjskou vládu k jednání o spolupráci v oblasti energetických projektů. Jak uvedl ministr zahraničí Sergej Lavrov na jednání Společenství nezávislých států v tádžickém Dušanbe, Rusko tak reaguje na žádost povstalecké Přechodné národní rady o jednání.

Před vypuknutím konfliktu v Libyi uzavřel ruský energetický gigant Gazprom dohodu s italským energetickým koncernem Eni, která mu měla zajistit 33 procent podílu italské firmy v libyjském projektu na těžbu ropy a plynu Elephant oil v hodnotě 113 milionů eur (2,75 miliardy korun). Jak konstatovala agentura RIA Novosti, od té doby visela dohoda ve vzduchu a potřebuje souhlas libyjské strany.

Osud italsko-ruské dohody v Libyi zatím není podle RIA Novosti jasný, neboť některé západní země rovněž vyjádřily zájem podílet se na projektu. Libyjští povstalci přitom již dříve naznačili, že země NATO, které podporovaly povstaleckou stranu během šest měsíců trvajícího konfliktu, budou mít při vyjednávání o energetických projektech přednost.

Rusko, které bylo dlouholetým spojencem režimu někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, uznalo legitimitu povstalecké rady teprve ve čtvrtek, téměř tři měsíce poté, co tak učinily první západní země.

Tagy: ropa Moskva povstalci Libye Gazprom

Zdroje: ČTK