Moskva je již druhý den lapena ve sněhové pasti

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V Moskvě už druhý den sněží a město se ponořilo do bílé tmy. Doprava na hlavních tepnách stojí, přestože desítky fréz křižují městem už prakticky 48 hodin. Od středy v ruské metropoli napadlo přes 20 centimetrů sněhu, do soboty Moskvany čeká nejméně dvojnásobek. 

Rudé náměstí v Moskvě.

Rudé náměstí v Moskvě.,zdroj: edmontonjournal.com

Kalamitou v Moskvě začala zimní sezona, protože říjen i listopad byly v centrálním Rusku neobyčejně suché a teplé. Meteorologové varují před silným větrem a hlavně náledím, protože teploty se pohybují kolem nuly. Komunální služby se snaží udržet průjezdnost alespoň hlavních městských bulvárů, ze střech shazují čety záchranářů a hasičů metráky sněhu. 

Moskevská radnice vyzvala řidiče, aby automobily nechali doma a používali hromadnou dopravu. Podle médií už ve městě došlo k několika nehodám, kdy sněhové frézy poškodily špatně zaparkované automobily. 

Nepříznivé počasí ochromilo i leteckou dopravu. Největší moskevské letiště Domodědovo hlásí desítky zpožděných letů, pravidelné linky letoví dispečeři odklánějí do jiných měst. 

Silné sněžení dnes postihlo i řadu sibiřských měst, zejména Novosibirsk. Podle místních synoptiků tam ve středu a dnes napadlo rekordní množství srážek za posledních sto let.

Tagy: Rusko mráz Moskva sníh ledovka náledí kalamita

Zdroje: ČTK